Vojenské lesy a statky rozšiřují stipendijní program i na nelesnické obory

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) před dvěma lety spustily kvůli nedostatku pracovníků v dělnických lesních profesích stipendijní program pro studenty učebních oborů na středních lesnických školách a učilištích. Nyní jej státní podnik rozšiřuje také na další učební obory. Zájem má totiž o řidiče, mechaniky, operátory traktorů, ale také o rybáře či absolventy oboru kuchař-číšník.

Devatenáctiletý Michal H. v létě úspěšně absolvoval střední lesnickou školu Bedřicha Schwarzenberga v Písku. Od 2. září nastoupil jako lesní dělník na šumavskou lesní správu VLS Nová Pec.
Čerstvému zaměstnanci pomohl absolvovat lesnickou školu stipendijní program VLS. Ten státní lesnický podnik spustil v roce 2016 pro studenty lesnických učilišť či oborů. Student v něm může získat podporu až 3 tisíce korun měsíčně i další bonusy, pokud se zaváže po skončení studia nastoupit k VLS.
Státní podnik nyní po úspěšných náborech lesníků rozšiřuje motivační program také na další dělnické profese. Zájem má vedle lesníků také o mechaniky, řidiče a operátory traktorů, ale i další zemědělské profese.
Na začátku loňského školního roku například VLS uzavřely dohodu o stipendiu s Michalem P., žákem střední školy rybářské v Třeboni. Student již v srpnu absolvoval letní brigádu na podnikových sádkách v pošumavských Chvalšinách a po ukončení studia se pravděpodobně stane zaměstnancem tohoto střediska, které spravuje mj. jeden z nejvýše položených chovných rybníků v republice, šumavskou Olšinu. „Na brigádě byl spolehlivý, užitečný a velmi pracovitý. Těšíme se na něj,“ uvedl šumavský porybný VLS František Salon.
„Státní podnik má 2600 zaměstnanců v šesti lokalitách v Čechách i na Moravě a potřebuje celou škálu profesí do lesní výroby, zemědělství, dopravy i údržby. Provozujeme rekreační středisko, proto hledáme perspektivní zaměstnance i v takových oborech, jako je kuchař-číšník. Jsme připraveni pomoci pokrýt studijní náklady v celé řadě oborů mladým lidem, kteří hledají v našich regionech stabilního zaměstnavatele,“ doplnil ředitel VLS Petr Král.
Žádost o stipendium mohou zájemci podávat v průběhu prvního ročníku studia, vstupním kritériem pro výběr jsou výsledky praktických zkoušek na konci ročníku. Ze stipendijního programu pak může student pokrýt náklady na ubytování během studia až do měsíční výše 2 tisíce korun, až jeden tisíc korun pak má možnost měsíčně čerpat jako paušál na další výdaje. Při splnění prospěchových kritérií mu VLS uhradí navíc získání řidičského průkazu na osobní a nákladní vozidlo.
„Přiznané stipendium je samozřejmě vázáno na prospěch, plnění dalších školních povinností, ale také na absolvování letních brigád u VLS,“ vysvětluje vedoucí personálního oddělení VLS Miroslava Ferancová.
Vojenské lesy a statky ČR jsou státním podnikem s devadesátiletou tradicí, založeným ministerstvem obrany. Vedle lesnictví se podnik věnuje myslivosti, rybářství, zemědělství ale také ostraze a úklidu objektů resortu obrany. VLS spravují šest rozsáhlých lokalit v Čechách i na Moravě, které slouží, či v minulosti sloužily armádnímu výcviku. Ve středních Čechách a Plzeňském kraji je to lokalita středních Brd, dále šumavský výcvikový prostor Boletice na Českokrumlovsku, na Karlovarsku podnik hospodaří v Doupovských horách a na a severu Čech v Ralsku. Na Moravě pak spravuje vojenský újezd Libavá u Olomouce a výcvikový prostor Březina na Vyškovsku.

Zdroj: Vojenské lesy a statky, s. p.

Ilustrační foto: 123 RF, autorské právo http://cz.123rf.com/profile_martinlisner