Voda z Nových Mlýnů zaplnila kanály v lužních lesích na Soutoku

Lužní lesy pod Břeclaví zaplavila voda vypouštěná z novomlýnských nádrží. Lesům na soutoku Moravy a Dyje tradiční jarní povodňování prospívá. Povodí Moravy tak vyhovělo žádosti Lesů České republiky. Lesníci registrují dlouholetý úbytek vody v jihomoravských lužních lesích způsobený koncem minulého století vodohospodářskými úpravami krajiny a v posledních letech i suchem. Ustaly tak pravidelné záplavy a hladina podzemních vod klesla asi o 150 centimetrů.

Tamější luhy ale dostatek vody potřebují. Ta se proto každoročně záměrně upouští z přehradních nádrží. „Během několika dní naplní nápustný objekt Pohansko, odkud se dostane do lesů a soustavy vodních kanálů na Soutoku. Natéká také díky menším stavidlům Podkova a Brána v hrázi Dyje. Porosty tak zásobíme vodou, kterou dříve čerpaly přirozeně z jarních záplav,“ řekl Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice z Lesů České republiky.

Každé jaro vrací lesníci vodu do lužních lesů z Dyje a Moravy také v Kančí oboře mezi Lednicí a Břeclaví a na polesí Tvrdonice jihozápadně od Hodonína. Pomocí soustavy stavítek zvyšují hladinu vody rozlévající se do porostů, tůní i slepých ramen.

Jde o další projekt z podnikového vodohospodářského programu Vracíme vodu lesu – www.vracimevodulesu.cz.

Zdroj: https://lesycr.cz/