VLS roubují ovocné stromy vysazené dobrovolníky v Brdech odrůdami ze zaniklých obcí

VLS v minulých dnech začaly roubovat ovocné stromy na Padrťských pláních, které zde vysadili dobrovolníci v rámci loňské podzimní akce Brdské stromsázení, rouby ovocných stromů ze zaniklých brdských obcí.

Padrť, Kolvín či Zaběhlá. Obce, jejichž obyvatelé byli vyhnáni během okupace německou armádou a následně také v 50. letech komunistickým režimem. Jejich domy, kostely a školy byly srovnány se zemí, zůstaly jen místopisné názvy. A také některé ovocné stromy, které rostly v zahradách zmizelých obyvatel Brd.

Z nich Vojenské lesy a statky ČR (VLS) odebraly rouby, s nimiž postupně naroubují některé stromy na Padrťské pláni a jejím okolí, které zde v rámci akce Brdské stromsázení vysadily vloni v září tisíce dobrovolníků.

„Osazujeme některé stromy z brdského stromsázení rouby z ovocných odrůd ze zaniklých obcí. Nové aleje, která zde lidé v září vysázeli, aby zanechali svou stopu v srdci Brd, tak budou také jakýmisi alejemi vzpomínek. Jednou za řadu let, až tudy někdo půjde a utrhne si třeba jablko a zakousne se do něj, ucítí chuť, kterou cítili původní obyvatelé Brd,“ uvedl ředitel divize VLS Hořovice David Novotný.

Letos lesníci VLS chtějí naroubovat na podnože z podzimního stromsázení především rouby odebrané z jabloní v lokalitách zaniklých obcí Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a také Kolvín. Napřesrok na jaře se chystají vojenské lesy roubovat hlavně třešně.

Zdroj: https://www.vls.cz/