Tento víkend vyrazí uklízet ven tisíce dobrovolníků! Jarní úklidy právě vrcholí.

Je jaro, příroda se probouzí, je tedy čas ideální pro úklidy. A to nejen doma, ale i venku. A tak tedy opět vyrazí tisíce dobrovolníků do přírody, aby jí trochu ulehčili od odpadků, které tam zanechali nezodpovědní lidé. Na tuto sobotu 25. března letos připadá hlavní jarní úklidový den kampaně Ukliďme svět, kterou již přes 30 let pořádá Český svaz ochránců přírody. V jarních termínech je zatím hlášeno od organizátorů již více než 300 úklidových akcí, do nichž se mohou zájemci zapojit, a další přibývají.

Místní úklidy organizují dobrovolníci, organizace, firmy i školy. Přehled akcí lze snadno dohledat na mapě úklidů. „Tato mapa je vhodnou pomůckou hlavně pro dobrovolníky, kteří nechtějí organizovat svůj vlastní úklid a rádi by se přidali k ostatním, kteří akci pořádají. Uklízet tak mohou v okolí svého bydliště, pracoviště, chaty,“ říká koordinátorka kampaně Veronika Andrlová. Uklízí se v přírodě, v parcích i na veřejných prostranstvích.

Dobrovolnické úklidy bývají zároveň i komunitní akcí, kdy si účastníci mohou spojit úklid s průzkumem okolní přírody a nakonec třeba záslužnou práci završí i společným posezením. Často se takových úklidů účastní i celé rodiny nebo školy, děti tak od mala získávají potřebné návyky a je větší šance, že v budoucnu nebudou strůjci dalšího odpadu v přírodě, a budou se spíše řídit heslem: Cos do přírody přinesl, to si s sebou zase odnes.

V některých místech se úklidy konají pravidelně již několik sezón, a jejich organizátoři tak mohou sledovat i dlouhodobý efekt. Nezbytností je spolupráce organizátorů s obcemi, které pak zajistí likvidaci sesbíraných odpadků, a mnohé se do úklidů zapojují i aktivněji. Vědí totiž, že pomoc dobrovolníků je při této činnosti nedocenitelná, a mnohá místa uklízet technikou nebo pouze pomocí zaměstnanců pořádně nelze.

Český svaz ochránců přírody poskytuje organizátorům úklidů materiální podporu a průběžnou metodickou pomoc. Řadu užitečných rad a typů využívají dobrovolníci také na webové stránce kampaně www.uklidmesvet.cz.

Ke zpestření úklidů kromě pocitu z dobře vykonané práce pomáhají také každoročně vyhlašované soutěže. K jarním úklidům vyhlásil Český svaz ochránců přírody již tradiční fotografické soutěže „Před a po“ a „Fotografie z akce“. „Nezapomeňte tedy fotit a poslat nám své fotografické úlovky,“ připomíná organizátorům Andrlová.

Na jaře, než se příroda naplno probudí a místa zarostou vegetací, je na úklidy ideální čas. Jarem však kampaň nekončí, další hromadný úklidový termín nás čeká 16. září. Uklízet i zadávat své akce na webu www.uklidmesvet.cz je však možné v průběhu celého roku, příroda i lidé to ocení vždy. Tak tedy neváhejme a zapojme se!

Ukliďme svět v roce 2023 podporují: Ministerstvo životního prostředí, Hlavní město Praha, DPD CZ, DB Schenker. Partnery akce se můžete stát i Vy! Děkujeme!

Zdroj: Český svaz ochránců přírody