Tag Archives: záchranné stanice

Záchranné stanice seznamují děti i dospělé se zákonitostmi přírody

Rozeznat holuba od hrdličky, vědět, jak vypadá, kde žije a čím se živí rorýs, kdy potřebuje pomoc nalezené mládě zajíce nebo ježek, to vše veřejnosti osvětlují pracovníci záchranných stanic. Díky osvětovému projektu podpořenému Ministerstvem zemědělství (MZe) se s některou ze záchranných stanic Národní sítě a její činností mohl setkat zhruba každý padesátý občan naší republiky.

V přírodě se objevují první letošní mláďata. Nezachraňujte je zbytečně

Nejvytíženějším obdobím pro všechny záchranné stanice pro volně žijící živočichy bývá jaro, s nímž přichází sezona mláďat. Mnoho lidí při procházkách přírodou objeví "opuštěné" mládě, které se v dobré víře rozhodnou "zachránit". Ne vždy je to ale potřeba.

Lesy České republiky pomáhají modernizovat areály záchranných stanic

Záchranné stanice přijímají nyní každý den stovky telefonátů a následně desítky zvířecích pacientů. Jen během července jich přijaly přes 2000! K tomu všemu shonu ale ve stanicích  probíhají potřebné opravy, rekonstrukce i výstavby nových zařízení pro zvířata. Díky podpoře Lesů České republiky, s.p. (LČR) se i letos ve stanicích Národní sítě podaří realizovat investiční projekty v hodnotě více než půl milionu korun. 

Studenti vyvinuli aplikaci, která pomáhá při záchraně zvířat ve volné přírodě

Easter bunny / hare sitting in meadow on green background
Díky první mobilní aplikaci pro OS Android bude možné na území České republiky zachránit více volně žijících zvířat. Aplikace usnadní tento proces jak veřejnosti, tak složkám integrovaného systému a záchranným stanicím. Aplikaci pro „chytré“ telefony vytvořili ve spolupráci s koordinátorem vývoje pro Android Miroslavem Poživilem studenti Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové a zdarma ji poskytli k užívání stanicím Národní sítě záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody a celé veřejnosti.

Zvířecí záchranné stanice od začátku roku přijaly přes deset tisíc zvířat. Mnohá zbytečně

Léto rozhodně není pro pracovníky záchranných stanic časem odpočinku. Během jednoho letního dne se jen do záchranné stanice v Praze dostane i 40 zvířecích pacientů. Záchranné stanice sdružené v Národní síti přijaly od počátku roku přes 10 000 potřebných zvířat.