Tag Archives: vlk obecný

Rovnováhu mezi lidmi a vlky v kulturní evropské krajině hledá projekt LIFE WILD WOLF

Porozumět interakcím lidí a vlků v kulturní evropské krajině a předcházet potenciálním kritickým situacím, to si klade za cíl unikátní mezinárodní projekt, který zahájila Mendelova univerzita v Brně. Na řešení se podílí rozsáhlý multidisciplinární tým osmnácti partnerů. Zahrnuje univerzity, státní instituce a nevládní organizace zabývající se životním prostředím nebo lovem. Tým z MENDELU pod vedením Miroslava Kutala bude mít na starost koordinaci projektu v České republice.

Zlínský kraj poskytne náhradu škod způsobených medvědem a vlkem

Náhradu škod způsobených medvědem hnědým a vlkem obecným, tedy zvláště chráněnými živočichy, vyplatí čtyřem poškozeným Krajský úřad Zlínského kraje. U medvěda jde o dva případy škody způsobené na včelstvech, úlech a vybavení v celkové výši 35 850 korun, zatímco vlk ve dvou případech způsobil škody na 10 ovcích za 44 tisíc korun.

Zlínský kraj vyplatí náhradu škod způsobených medvědem a vlkem

Náhradu škod způsobených medvědem hnědým a vlkem obecným, tedy zvláště chráněnými živočichy, vyplatí třem poškozeným Krajský úřad Zlínského kraje. U medvěda jde o škody způsobené v jednom případě na včelách a včelařském vybavení ve výši 16 003 korun a v druhém na pěti koních ve výši 17 206 korun. Vlk způsobil škody na jedné ovci a jedné koze za 5 250 korun.

Po stopách velkých šelem v Beskydech

Po stopách rysů, medvědů a vlků se v Beskydech vydali členové Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Při mapování výskytu šelem se stopaři v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky - podle množství sněhu v horách. 

Vlci prozkoumávají naši krajinu. Další důkaz je z Vysočiny

Po téměř 190 letech se podařilo doložit výskyt vlka obecného v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Genetická analýza trusu na České zemědělské univerzitě by měla určit původ psovité šelmy. Hnutí DUHA Olomouc a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR získaly informace o pohybu vlka od místního myslivce, jehož fotopast vlka zachytila. Následné stopování v terénu doložilo další pobytové znaky, jako je typická stopní dráha na sněhu a také čerstvý vlčí trus.