Tag Archives: vítr

Lesy ČR zpracovávají kalamitní dříví a ve dvou oblastech žádají státní správu o krátkodobý zákaz vstupu veřejnosti do lesů

Během letošního léta poškodil silný vítr ve státních lesích asi 200 tisíc metrů krychlových dřeva. Se zpracováním se začalo okamžitě. Asi největší objem narušeného dříví je aktuálně v okolí Mostů u Jablunkova. Lesy ČR tedy požádaly Městský úřad Jablunkov o vyhlášení dočasného zákazu vstupu veřejnosti do porostů. Další žádost podnik podal Městskému úřadu v Litvínově.

Lesy poškozuje kromě kůrovce také vítr a sucho

Vedle biotických škůdců (brouků a hub) poškozují lesy také abiotické vlivy, především vítr a sucho, které úzce souvisejí s průběhem počasí během roku a především jeho extrémními výkyvy. V roce 2022 při porovnání s rokem 2021 stouply v lesích škody větrem o 30 % a škody suchem poklesly o 14 %.

Lesy poškozuje vítr, sucho i sníh

Klimatické extrémy a jimi způsobené povodně, sucho, vítr (tornáda), sníh, námraza jsou vedle hmyzu také příčinami poměrně rozsáhlého poškozování našich lesů. Přesto oproti roku 2020 došlo v roce 2021 k poklesu poškození lesů abiotickými vlivy asi o 30 %, podobně jako u poškození hmyzem a houbami.

Jak zlepšit stabilitu lesů ohrožených sněhem a větrem

Současné hospodaření v lesích je silně ovlivňováno nahodilými těžbami. V posledních letech se jedná zejména o škody způsobené kůrovci. Podle údajů Lesní ochranné služby dosáhlo v ČR celkové napadení smrku podkorním hmyzem v roce 2020 minimálně 25 mil. m3. Další stovky tisíc m3 představuje napadení borových lesů.

Jak vítr, sucho a sníh poškozovaly lesy v roce 2019

Vedle kůrovce, který je v současné době dominantním škůdcem v našich lesích, poškozují lesy také vítr, sucho a sníh, tedy klimatické, abiotické vlivy. V roce 2019 dosáhl celkový objem nahodilých těžeb 19,3 mil. m3 dříví. Z toho tvořily abiotické faktory 23 % (4,4 mil. m3), biotické pak 77 % (14,8 mil. m3). V roce 2018 to bylo celkem 14,8 mil. m3. Jedná se tedy o další zhoršení stavu.