Tag Archives: václavka

Ochrání mykorhizy sazenice smrku ztepilého před napadením václavkami?

Houby václavky patří k nejvýznamnějším patogenům evropských lesů. Náchylnější k napadení václavkami jsou dřeviny stresované vysokými teplotami, půdním suchem a odumíráním mykorhiz. Nejohroženější jsou monokultury, především nepůvodní smrkové porosty na stanovištích se zhutnělou a kyselou půdou s nedostatkem živin.

V lesích neškodí jen kůrovec

Rok 2020 byl pro lesy stále ještě obdobím krajně nepříznivým. Situaci příliš nezlepšil ani příznivější průběh počasí na jaře, kdy byl květen, hlavní doba jarního rojení kůrovců, výrazně chladný. I přes chladnější jaro byl ale rok 2020 jedním z nejteplejších roků v historii měření. Srážkově byl nadnormální, ale distribuce srážek nebyla vyrovnaná.

Na odumírání borovice lesní se významně podílí škodlivý hmyz a houby

Po klimaticky extrémním roce 2015 došlo v celé řadě oblastí Česka k náhlému zhoršení zdravotního stavu borových lesů a následné aktivizaci škodlivého hmyzu a hub, jež působí odumírání poškozených porostů.

Lesníci vysazují dřeviny, které odolají změně klimatu

Dlouhodobý nedostatek srážek a výkyvy teplot, tak se projevují změny klimatu, které pociťují Středoevropané už několik let. Lidem zatím voda nechybí, ale lesům ano. V těch státních spravovaných podnikem Lesy ČR se loni vytěžilo sedmkrát víc dříví poškozeného suchem a dalšími vlivy než před 20 lety, bezmála 3,5 milionu metrů krychlových. Vykácené plochy se zalesňují a v porostech významně přibývá listnatých stromů. Důsledky klimatických změn řeší všichni vlastníci a správci lesů, také podnik Vojenské lesy a statky ČR.