Tag Archives: tetřev hlušec

Nové geny a pět voliér v beskydské odchovně tetřeva hlušce

Do beskydské odchovny tetřeva hlušce loni přibylo jedenáct ptáků dovezených většinou z Alp. Chovné hejno 28 tetřevů je tak geneticky pestřejší a ptáci budou v přírodě odolnější. Lesníci pro ně právě dokončili pět dalších voliér. Od roku 2017 vypustily Lesy ČR do Beskyd 83 odchovaných tetřevů.

Lesy ČR vypustily do Beskyd letošní odchované tetřevy

Šest kohoutů a osm slepic tetřeva hlušce letos Lesy ČR odchovaly v beskydské Řepčonce v obci Krásná pod Lysou horou a v posledním zářijovém týdnu je lesníci vypustili do hor. Tetřev hlušec patří mezi velmi vzácné živočišné druhy. V České republice žije jeho nepočetná populace jen na Šumavě a díky odchovně Lesů ČR se rozšiřuje v Beskydech. Podnik během šesti posledních let vypustil do přírody 73 tetřevů včetně letošních čtrnácti.

Národní parky Bavorský les a Šumava patří k sobě – spolupráce přináší řadu společných zajímavých projektů

Co k sobě patří, srůstá stále více. Tak by se dala shrnout současná spolupráce Národních parků Bavorského lesa a Šumavy. Zejména v posledních letech jdou sousedé téměř ve všech aktivitách stejnou cestou. Za mnohé z projektů, které již byly realizovány nebo zahájeny, vděčí oba národní parky Evropské unii. Jen od roku 2017 do roku 2021 dostaly finanční podporu z programu Interreg ve výši více než 7,3 milionu eur. Spolupráce jde ale mnohem hlouběji – až ke společnému chápání základnímu hesla „přírodu nechat být přírodou“.

Správa Národního parku Šumava: Postupovali jsme podle zákona

Správa Národního parku Šumava se ohrazuje proti výroku Hnutí DUHA o „brutální nezákonnosti" a protiprávnosti rozhodnutí o možnosti aplikace insekticidů proti kůrovci na polom po orkánu Herwart na rozloze 8 hektarů v Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero mimo území ponechanému samovolnému vývoji. Hnutí Duha to tvrdí ve své tiskové zprávě ze dne 4.7. 2018 zde: hnutiduha.cz.

Respektujte zákaz vstupu na vrchol Kněhyně, žádají ochranáři návštěvníky Beskyd

Kněhyně je jediná z nejvyšších beskydských hor, kde dostala příroda přednost před lidmi. Důvod je jednoduchý – je mimo jiné domovem vzácných druhů ptáků, jako je jeřábek lesní či puštík bělavý. Je to i jedno z posledních míst, kde jsou vhodné podmínky pro život kriticky ohroženého tetřeva hlušce. Všichni tito ptáci jsou velmi citliví na rušení. Přesto lidé zákazu nedbají.