Tag Archives: sucho
Lesy poškozuje kromě kůrovce také vítr a sucho
Vedle biotických škůdců (brouků a hub) poškozují lesy také abiotické vlivy, především vítr a sucho, které úzce souvisejí s průběhem počasí během roku a především jeho extrémními výkyvy. V roce 2022 při porovnání s rokem 2021 stouply v lesích škody větrem o 30 % a škody suchem poklesly o 14 %.
Pomůžeme malým stromečkům růst v novém lese
Lesní ekosystémy střední Evropy jsou stále častěji negativně ovlivňovány dlouhými periodami sucha, v jejichž důsledku začala v posledních letech bezprecedentní kůrovcová kalamita. Kombinace těchto faktorů vedla ke vzniku rozsáhlých holin, které bude nutné postupně obnovovat.
Využijme potenciál smrkových mlazin založených v minulosti
Smrk ztepilý je v poslední době na ústupu vzhledem k rozsáhlým kalamitám ve smrkových monokulturách. Jeho další pěstování v nižších polohách do 500 m n. m. se považuje za vysoce rizikové i vzhledem k probíhající změně klimatu, která má a bude mít dopad na pěstování lesů. U nás však stále existuje významný podíl nesmíšených smrkových mlazin založených v minulosti, o něž se vyplatí pečovat a využít jejich produkční potenciál.
Klimatické faktory limitují růst smrku
Přestože v posledních letech v našich lesích ubývá smrku ztepilého, má stále vysoký podíl – 43 %, přitom jeho přirozené zastoupení činilo asi 11 %. Smrk se v ČR původně vyskytoval převážně v horských polohách, v nižších polohách byl zastoupen v menší míře na podmáčených, lužních a rašelinných stanovištích a v inverzních polohách. V současnosti se však velká část smrkových porostů nachází mimo své ekologické optimum, v nadmořské výšce 400–700 m.
Tůně i upravený potok zadržují v lesích u Letohradu vodu a zmírňují sucho
Tři tůně, které Lesy ČR vyhloubily v lesích na Orlickoústecku v Pardubickém kraji, zmírňují sucho a prospívají lesu i mokřadním organismům. Zároveň vodohospodáři upravili úsek koryta bezejmenného pravostranného přítoku Tiché Orlice. Vše za 780 tisíc korun bez DPH.