Tag Archives: sčítání ptáků

Více strakapoudů i dlasků zaznamenali dobrovolníci během Ptačí hodinky, vítězství obhájila sýkora koňadra

Přes 35 tisíc dobrovolníků se 7.–9. ledna zapojilo do programu sčítání ptáků během akce Ptačí hodinka České společnosti ornitologické (ČSO). Je to o 8 tisíc více než loni. Pomocí dlouhodobého projektu občanské vědy ornitologové ve spolupráci s velkým množstvím dobrovolníků zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají.

Ornitologové napočítali v jižních Čechách rovnou stovku orlů mořských

Sčítalo se na 24 rybnících v okolí Českých Budějovic, jednom místě na Strakonicku a v celé chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Ornitologové zaznamenali koncem ledna 81 nedospělých a 19 dospělých orlů.

Celorepublikové sčítání ptáků letos opět vzbudilo velký zájem dobrovolníků

Druhý ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka opět vzbudil u veřejnosti velký zájem. Podle průběžných výsledků se zapojilo přes 15 tisíc sčitatelů, což je více než loni. Česká společnost ornitologická získá díky spolupráci dobrovolníků důležité údaje o ptácích, kteří u nás zimují. Lidé mají čas na poslání svých pozorování do 17. ledna.

Ptačí hodinka, aneb sčítejte ptáky na krmítku

Česká společnost ornitologická (ČSO) připravila pro veřejnost druhý ročník programu Ptačí hodinka. Každoročního sčítání ptáků (nejen) na krmítkách se mohou zúčastnit všichni zájemci o přírodu a ptačí dění v jejich okolí. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností. Stačí navštívit speciální stránky k této akci https://ptacihodinka.birdlife.cz. Sčítání začne v pátek 10. ledna a skončí v neděli 12. ledna. Loni se do sčítání ptáků na krmítkách zapojilo více, než 14 tisíc dobrovolníků.  Program je vhodný i pro školy, školky nebo zájmová sdružení. 

Historicky první sčítání ptáků na krmítkách startuje již tento pátek

Teploty klesají pod bod mrazu a ptáci čím dál častěji hledají potravu u lidských sídel. Pokud jste ještě nenasypali do krmítka, je nejvyšší čas, vyzývá širokou veřejnost Česká společnost ornitologická. Současně zve k účasti v lednovém sčítání ptáků na krmítkách. Účastníci pomohou ptákům přečkat mrazivé počasí a zároveň pomohou získat důležité údaje o jejich stavech. Historicky první sčítání ptáků na krmítkách v Česku odstartuje v pátek 4. ledna a vyvrcholí v neděli 6. ledna 2019.