Tag Archives: Ptačí hodinka

Rekordní Ptačí hodinka: Lidé pozorovali téměř 800 tisíc ptáků, nejvíc bylo sýkor koňader

Přes 35 tisíc lidí se 5.–7. ledna zapojilo do zimního sčítání ptáků během akce Ptačí hodinka České společnosti ornitologické (ČSO). Pozorovali více než 792 tisíc ptáků, což je prozatím nejvíce ze všech šesti uplynulých ročníků tohoto projektu. Díky němu ČSO získá důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují. Prvenství obhájila sýkora koňadra, kterou zaznamenalo přes 88 % sčitatelů. Kompletní výsledky jsou k dispozici na ptacihodinka.cz.

Připravujeme pátý ročník sčítání ptáků v programu Ptačí hodinka. Zapojíte se?

Druhý lednový víkend budou lidé v celém Česku opět pozorovat ptačí krmítka. Česká společnost ornitologická (ČSO) 6.–8. ledna 2023 organizuje pátý ročník Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítkách. Minulého ročníku se zúčastnilo přes 35 tisíc lidí, kteří pozorovali víc než 707 tisíc ptáků. Ornitologové pomocí dlouhodobého projektu ve spolupráci s veřejností zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají.

Více strakapoudů i dlasků zaznamenali dobrovolníci během Ptačí hodinky, vítězství obhájila sýkora koňadra

Přes 35 tisíc dobrovolníků se 7.–9. ledna zapojilo do programu sčítání ptáků během akce Ptačí hodinka České společnosti ornitologické (ČSO). Je to o 8 tisíc více než loni. Pomocí dlouhodobého projektu občanské vědy ornitologové ve spolupráci s velkým množstvím dobrovolníků zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají.

Celorepublikové sčítání ptáků letos opět vzbudilo velký zájem dobrovolníků

Druhý ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka opět vzbudil u veřejnosti velký zájem. Podle průběžných výsledků se zapojilo přes 15 tisíc sčitatelů, což je více než loni. Česká společnost ornitologická získá díky spolupráci dobrovolníků důležité údaje o ptácích, kteří u nás zimují. Lidé mají čas na poslání svých pozorování do 17. ledna.

Ptačí hodinka, aneb sčítejte ptáky na krmítku

Česká společnost ornitologická (ČSO) připravila pro veřejnost druhý ročník programu Ptačí hodinka. Každoročního sčítání ptáků (nejen) na krmítkách se mohou zúčastnit všichni zájemci o přírodu a ptačí dění v jejich okolí. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností. Stačí navštívit speciální stránky k této akci https://ptacihodinka.birdlife.cz. Sčítání začne v pátek 10. ledna a skončí v neděli 12. ledna. Loni se do sčítání ptáků na krmítkách zapojilo více, než 14 tisíc dobrovolníků.  Program je vhodný i pro školy, školky nebo zájmová sdružení.