Tag Archives: prase divoké

Divoká prasata jsou zvědavá a hravá, občas hladová, a škodí v lesích

Prase divoké je původním evropským druhem, který v současné krajině střední Evropy nachází příhodné podmínky pro život a v souvislosti s globální klimatickou změnou a absencí predačního tlaku velkých šelem jsou u něj silně omezeny přirozené regulační mechanismy. Vysoká početnost prasat vede k řadě závažných ekonomických, biologických i sociálních důsledků.

Virus afrického moru prasat se Evropou šíří už 15 let, veřejnost si závažnost problému neuvědomuje

Úspěšný boj s virem afrického moru prasat (AMP) je možný pouze za předpokladu, že veřejnost bude dostatečně informovaná o rizicích a preventivních opatřeních v boji s touto nemocí. Na ministerské konferenci k AMP v Bruselu to uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle něj je nutné nastavit jasná pravidla pro boj s nákazou a účelně je komunikovat i vymáhat. Konference se zúčastnila i eurokomisařka Stella Kyriakides.

Jak účinně bránit šíření afrického moru prasat v populaci prasat divokých v ČR

Prase divoké je aktuálně rozšířené po velké části světa a jeho početní stavy v posledních desetiletích významně narostly jak v oblastech jeho přirozeného rozšíření, tak tam, kde bylo uměle vysazeno, případně samo rozšířilo svůj areál. Aktuálně je největší hrozbou jeho podíl na šíření afrického moru prasat, který při zavlečení do chovů prasat domácích způsobuje zásadní ekonomické ztráty.

Jak rychle se černá zvěř vrátí zpět po intenzivním lovu v oblastech zasažených AMP?

Africký mor prasat na sebe v posledních měsících opět strhává pozornost široké veřejnosti. Zraky myslivců, ale i chovatelů domácích prasat, se obracejí do oblasti německo-polského pohraničí, odkud hrozí opětovné zavlečení AMP na území České republiky.

Účinnější zbraň na pytláky: Ministerstvo zemědělství společně s Policií ČR zvýšilo sazby za nelegálně ulovenou zvěř

Ministerstvo zemědělství a Policie ČR se dohodli na úpravě sazebníku za upytlačenou zvěř a ryby. Ceny se zvyšují poprvé za 11 let. Nové taxy za nelegálně ulovenou zvěř a ryby platí od data vydání sazebníků, tedy od 5. října 2021. Hodnota nelegálně zabitého jelena evropského stoupne podle nových pravidel na 33 700 korun z dosavadních 29 300 korun, prasete divokého na 26 705 z 22 900 korun a srnce obecného na 28 000 ze současných 15 900 korun. Sazba se změní u všech druhů lovné zvěře, včetně ptáků a ryb.