Tag Archives: prase divokA�

Zamořená oblast se od února zmenší

Česká republika se připojila k evropské deklaraci, jejímž cílem je společné úsilí v boji proti africkému moru prasat (AMP). Evropská komise minulý týden schválila žádost České republiky o zmenšení zamořené oblasti na méně než polovinu. Ta od 1. února nebude již zahrnovat celý okres Zlín, ale pouze jeho severní část.

Za dospělého divočáka dostane lovec 8 tisíc korun

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat (AMP). S účinností od 19. ledna dostanou lovci v celém okrese Zlín za odstřelené prase nad 50 kg 8 000 Kč, za menší kusy 4 000 Kč. Od pondělí 22. ledna se do odstřelu znovu zapojí i Policie ČR.

Časté dotazy v souvislosti s monitoringem Aujeszkyho choroby u divokých prasat

V souvislosti se zavedením monitoringu Aujeszkyho choroby u divokých prasat se dostává Státní veterinární správa ČR řadu dotazů. Monitoring je zaveden na základě úpravy metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2017. Státní správa myslivosti na úrovni obecních úřadů obcí s rozšířenou působností by s těmito informacemi měla seznámit všechny uživatele honiteb ve své působnosti. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně:

Myslivci na Moravě pokračují v odlovu divokých prasat kvůli nákaze

Počet nahlášených uhynulých divokých prasat na Zlínsku vzrostl během uplynulého víkendu dle údajů Státní veterinární správy na 96. Laboratorní vyšetření dosud potvrdilo nákazu africkým morem prasat (AMP) u 61 z nich, zatímco 30 případů bylo vyšetřeno jako negativních. Všechny  nálezy, u nichž byla nákaza AMP nově potvrzena pocházejí z již zasažených katastrů.U čtyř nalezených kusů se čeká na výsledek vyšetření. Jeden nález zůstává z důvodu vysokého stupně rozkladu bez výsledku.

Počet nakažených divočáků stále stoupá

Státní veterinární správa eviduje ke dni 7. července 34 uhynulých prasat divokých. Počet kadáverů s pozitivním nálezem na africký mor prasat stoupl na 22 a oproti tomu 8 uhynulých těl divočáků mělo negativní výsledek laboratorního vyšetření. Ve čtyřech případech nejsou výsledky k dispozici. Všechna uhynulá těla byla nalezena v oblasti zamoření, tedy v okrese Zlín. Kromě lokalit, ve kterých se již divočáci našli (Lužkovice, Příluky, Hvozdná), byly nově čtyři kadávery objeveny v katastru obce Kostelec. Zavedená mimořádná veterinární opatření jsou v nezměněné podobě v okrese Zlín v platnosti.