Tag Archives: osika
Využití pionýrských druhů dřevin při obnově lesů
Lesy ve střední Evropě jsou v posledních letech výrazně ovlivněny kalamitami. Současný rozsah holin spolu se snahou o změnu druhové skladby lesů vede lesníky k využívání postupů více odpovídajících přírodním procesům s cílem rychlého a efektivního postupu obnovy holin. Jedním z těchto postupů obnovy lesa je širší využití dřevin s pionýrskou strategií růstu.
Využití domácích druhů topolů při obnově lesa
Při úvahách o aktuálních problémech obnovy lesů se pozornost vědců i lesníků obrací k dříve opomíjeným dřevinám, mezi něž dosud patřily i domácí druhy topolů. Používání topolů jako přípravné dřeviny je jednou z možností rychlé obnovy lesního prostředí na rozsáhlých holinách a je v souladu s nezbytností vytvářet lesy prostorově diverzifikované, ekologicky stabilní, s nepřerušeným plněním produkční funkce.
Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika
Lesníci v mnoha oblastech řeší problém jak a jaké lesy pěstovat v lokalitách ohrožených suchem a s převahou nepůvodních smrkových porostů. Management hospodářských lesů by měl směřovat k tzv. adaptivní strategii, spočívající v dosažení takových změn struktury a druhové skladby, při níž budou lesní ekosystémy schopny odolávat očekávaným klimatickým extrémům.
Je vůči vysychání odolnější bříza nebo osika?
Nejvýraznějším projevem klimatické změny je častější výskyt a větší intenzita různě dlouhých období sucha. Proto je nutné při umělé obnově lesa použít co nejkvalitnější sazenice. Jejich aktuální dobrý fyziologický stav je jedním z nejdůležitějších předpokladů pro následnou ujímavost a růst po výsadbě.
Bříza a osika připravují na kalamitní holině vhodné podmínky cílovým dřevinám
Se změnami klimatu a s nimi souvisejícími kalamitami přibývá v lesích nahodilých těžeb a rozsáhlých holin, které se vyznačují extrémními klimatickými podmínkami. Nezastupitelnou úlohu při jejich zalesňování hrají přípravné dřeviny, což opakovaně dokazují výsledky výzkumu.