Tag Archives: netopýr

Zima přišla nárazově, netopýři hledají, kam se úkryt. WC ministerstva vnitra ale nebyl dobrý nápad!

Netopýři se ještě před několika dny běžně krmili nočním hmyzem. Náhlý nástup zimy ale některým udělal čáru přes rozpočet. Pražskou zvířecí záchranku na pohotovostním telefonu 774 155 185 nyní lidé volají na pomoc netopýrům, kteří se objevili v bytech, halách, chodbách nebo i na dámských záchodech ministerstva vnitra. Všichni nyní nalezení netopýři potřebují pomoc! Projdou vyšetřením, dokrmením a zimovat budou již pod dohledem v připravené jeskyni.

Netopýří zálety: extrémní rok 2023

Letošní rok je v netopýřích invazích do lidských obydlí obzvlášť extrémní. Za jediný týden se v Liberci a Jablonci nad Nisou podařilo odbornicím ze záchranné stanice Archa odchytit 1324 netopýrů. V jenom panelovém domě v Jablonci bylo nalezeno v jediném pokoji 499 netopýrů a ve stejné situaci se před dvěma týdny ocitla i Liberecká nemocnice. Nemocnice je každoročním nechtěným útočištěm netopýrů i třeba v Plzni.

Netopýři: co byste řekli na naší návštěvu?!

Právě nám začíná období netopýřích záletů, které běžně trvá od poloviny srpna do poloviny září. V této době se v některých lokalitách každým rokem opakují doslova invaze často velmi početných skupin netopýrů do městských bytů a v menší míře i chalup a jiných staveb. Záchranné stanice v případech, kdy nelze pomoci pouhou radou, vyjíždějí na místa, netopýry odchytávají a vypouštějí. Popřípadě jim poskytují nutná ošetření.

Nastává čas zbloudilých netopýrů – zavřete okna!

Konec léta je obdobím, kdy do bytů v mnoha městech zavítají nezvaní večerní návštěvníci – netopýři. Určitě se objeví v Plzni, Brně, Liberci či Karlových Varech. Netřeba se bát. Netopýři nebezpeční nejsou! Obvykle jim stačí trochu pomoci a byt zase sami opustí. Pokud si s nimi nevíte rady, obraťte se na pracovníky záchranných stanic (www.zvirevnouzi.cz) či odborníky na netopýry (www.nyctalus.cz, www.ceson.org). Nejlepší je však prevence. Zabraňte jim do obydlí vlétnout!

Rok netopýrů 2022

Letošní rok vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem netopýrů. Navazuje tak na řadu tematických roků, které vyhlašuje od roku 2020.