Tag Archives: mykologie

Mykokosmos aneb Cesta do tajuplné říše hub

Houby jsou organismy, které člověka provázejí od počátku jeho existence. Byly dlouho opředeny tajemstvím a v mnoha kulturách jim byl  přikládán význam přímo magický. A právě pestrý a nesmírně zajímavý svět hub je tématem výstavy Mykokosmos  s podtitulem Cesta do tajuplné říše hub, která jistě potěší srdce každého  houbaře i mykologa. Tajuplná říše hub je k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. 

Houbařská poradna Moravského zemského muzea radí stovkám zájemců

Se současným houbařským boomem souvisí i jeden z rekordů, který zaznamenalo Moravské zemské muzeum v Brně. Zdejší Houbařská poradna, která mimochodem v září oslavila 50. výročí svého založení, je v současné vrcholící houbařské sezóně zcela vytížená. Poradit se o houbařském úlovku přišlo toto pondělí 136 houbařů, což je zcela rekordní číslo v historii poradny. Mykologové jsou i přes náročnost těchto dnů spokojeni, že mohli pomoci s určováním hub a tím mnohdy zachránit zdraví i životy amatérských sběračů. Nezřídka se totiž v košících objevují i velmi jedovaté houby.

Čirůvky právě rostou. A to v nebývalém množství

Deštivé počasí v první polovině května připravilo neobvykle dobrou půdu pro růst jarních hub. V nebývale velkém množství tak můžeme nyní v přírodě vidět typicky májové druhy závojenku podtrnku a čirůvku májovku, tvrdí mykolog Radomír Němec.  Právě druhá z nich roste v každoročně se zvětšujících kruzích. Odborníci odhadují, že některé z nich mohou mít na Znojemsku až sto let.