Čirůvky právě rostou. A to v nebývalém množství

Deštivé počasí v první polovině května připravilo neobvykle dobrou půdu pro růst jarních hub. V nebývale velkém množství tak můžeme nyní v přírodě vidět typicky májové druhy závojenku podtrnku a čirůvku májovku, tvrdí mykolog Radomír Němec.  Právě druhá z nich roste v každoročně se zvětšujících kruzích. Odborníci odhadují, že některé z nich mohou mít na Znojemsku až sto let. 

Pravidelná tmavá kola v trávě, na jejichž obvodu vyrůstají houby čirůvky májovky, poutala pozornost lidí od nepaměti. Vysvětlovali si je různě. Věřili například, že na takových místech tancovaly víly, trpaslíci nebo čarodějnice. Mykologové ale objasňují vznik čarodějných kruhů rovnoměrným rozrůstáním podhoubí z původně jediného místa ležícího uprostřed. „Podhoubí se pod povrchem paprsčitě šíří na všechny strany a na vnějším okraji za příznivých klimatických podmínek vyrůstají plodnice. Pokud tento okraj není přerušen například mechanickou překážkou, pak plodnice vyrůstají rovnoměrně v kruhu,“ vysvětluje Němec.

Kruhy vytváří čirůvky májovky, čirůvky dvoubarvé, špičky trávní nebo třeba některé druhy pýchavek či bedel. „Když houby vyrostou a odumřou, dodají do půdy ze svých rozkládajících se těl živiny. Na vnitřním okraji kružnice pak vyroste bujnější tmavě zelená tráva,“ dodává Němec. Kruhy se navíc každý rok rozrůstají směrem od svého středu až o desítky centimetrů. „Na Znojemsku se setkáváme s kruhy čirůvek, které dosahují průměru až 60 m. Jejich stáří může tak být až sto let,“ odhaduje Němec.

Mezi lidmi se májovka nesprávně říká i závojence podtrnce. To je houba rostoucí pod švestkami, meruňkami ale třeba i hlohy a dokonce i mandloněmi. Závojenka podtrnka je jedlá a ceněná pro časné období výskytu. Plodnice mají šedohnědý klobouk a řídké lupeny, které bývají v mládí rovněž našedlé, ale v dospělosti zrůžoví od zrajících výtrusů. „Závojenky podrnky letos rostou na Znojemsku rovněž hojně,“uzavírá Němec.

Fotografie čirůvky májovky a závojenky podtrnky od Radomíra Němce jsou k vidění na webových stránkách Národního parku Podyjí.

Zdroj: TZ NP Podyjí http://www.nppodyji.cz

Ilustrační fotografie čirůvky májovky: 123 RF  Autorské právo: https://cz.123rf.com/profile_adrianam13