Tag Archives: Lužické hory
Lužické hory se potýkají s kalamitou
Zpomalit nebo zastavit kůrovcovou kalamitu se už lesníkům, také díky počasí, podařilo na většině území České republiky. Letos kalamita graduje v severních Čechách. Nejpostiženější jsou Lužické hory, konkrétně Českolipsko a Rumbursko. V chráněné krajinné oblasti Lužické hory je cílem Lesů ČR i Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) potlačit kalamitu s co nejmenšími ztrátami na porostech.
Za 20 let bylo v Lužických horách vysazeno 2182 jedinců tisu červeného
V České republice se nezachovalo mnoho lesů, jejichž přirozenou součástí je tis červený, náš autochtonní jehličnan, který dnes patří mezi silně ohrožené rostlinné druhy chráněné zákonem. Kromě několika početných regionálních populací (zejména Moravský kras, Křivoklátsko, střední Povltaví) má dnes řada jeho dochovaných výskytů spíše charakter zbytkových populačních torz.
Populace ohroženého tisu červeného v Lužických horách se nadějně rozrůstá
Za deset let došlo k početnímu nárůstu jedinců tisu červeného v Lužických horách o téměř 450 %. Současně se však zdá, že se postupně zhoršuje zdravotní stav jejich populace, což dokládá klesající počet ročníků zelených jehlic.
Výzkum a záchrana genofondu tisu červeného v Lužických horách
V chráněné krajinné oblasti (CHKO) Lužické hory je problematice ochrany tisu červeného (Taxus baccata L.) věnována systematická pozornost již od roku 1999. Hlavním cílem v současné době realizovaných projektů je především repatriace (zpětný návrat na území s historickým výskytem) tisu na vhodné lokality. Postupně tak již bylo vysazeno přes 2000 sazenic na téměř 50 místech CHKO.