Tag Archives: karbofuran

Myslivecká jednota odsuzuje nelegální lov nebo trávení zvěře chráněných živočichů

Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ) považuje množství nelegálně usmrcených zvířat za alarmující a jakýkoli nelegální lov chráněných druhů živočichů odsuzuje.  Reaguje tak na čím dál častější případy úmyslně zabitých živočichů, včetně kriticky ohrožených dravců.  

Někdo zabil dvě mláďata orla mořského. Pokácel strom s hnízdem

Dvě mláďata kriticky ohroženého orla mořského zahynula minulý týden u Kostelní Myslové na Jihlavsku poté, co někdo pokácel strom i s hnízdem. „Mladí orli mořští se zabili pádem z výšky. Někdo pokácel jen tento jediný strom. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR už podala trestní oznámení na neznámého pachatele,“ informuje psovodka Klára Hlubocká, která se společně se psy Samem a Victorym v České společnosti ornitologické věnuje potírání ptačí kriminality.

Ornitologové varují: nedotýkejte se mrtvých dravců!

Policie převzala od specializované terénní jednotky České společnosti ornitologické další nález dravce s důvodným podezřením na otravu – nedaleko mrtvé samičky motáka pochopa byla totiž objevena i nástraha. Na místě byl navíc nalezen také otrávený orel mořský a liška. Nálezce, který ornitology informoval, ale velmi riskoval, protože s mrtvým orlem manipuloval. ČSO upozorňuje, že traviči nejčastěji používají jed karbofuran, který představuje smrtelné nebezpečí i pro člověka.

Orly mořské na Tachovsku zabil karbofuran

Flying big birds of prey White-tailed Eagle above meadow with open wings

Koncem roku 2016 byli na Tachovsku v blízkosti obce Hoštka nalezeni dva uhynulí orli mořští. Jeden z nich ležel vedle mrtvé, částečně sežrané lišky. Kvůli podezření na otravu Agentura ochrany přírody ČR, Správa CHKO Český les nahlásila případ Policii ČR, která zvířata zaslala Státnímu veterinárnímu ústavu. Pitva prokázala u všech tří otravu nebezpečným jedem – karbofuranem. Orli zahynuli pravděpodobně po pozření již dříve otrávené lišky.

Otrávené návnady jsou hrozbou pro vzácné dravce

Flying birds of prey golden eagle with large wingspan, photo with snow flake during winter, dark forest in background

Každý rok uhynou na následky otravy desítky živočichů, mezi nimiž jsou i vzácní a chránění dravci, jako je orel mořský nebo skalní. Vyberou si totiž k potravě otrávené návnady nastražené na vydry, kuny či lišky. Ačkoliv pachateli, který takovou návnadu nastraží, hrozí přísný trest, případů pytláctví a trávení živočichů ve volné přírodě, a tedy i těch zvláště chráněných druhů, přibývá. Situaci by mohla zmírnit připravovaná Národní strategie pro boj s nelegálním zabíjením volně žijících živočichů. Navíc otrávené návnady od letoška začne vyhledávat vycvičený pes, kterého získá Česká společnost ornitologická díky mezinárodnímu projektu dotovanému Evropskou unií.