Tag Archives: Jeseníky
Třetina emisí olova v lesích pochází z odpalování ohňostrojů a pyrotechniky
Smrkové porosty více zachytávají atmosférické znečištění než buky a ukládají jej v nadložním humusu, proto vzhledem k masivnímu chřadnutí představují riziko zvýšeného uvolňování potenciálně toxických látek do vodních zdrojů. Vědci zkoumali vliv smrku a buku na obsah kadmia, mědi, olova a zinku v lesních půdách v Jeseníkách.
Sokolí rok: letos v Jeseníkách vyvedli rekordních 41 mláďat, hnízda tu opustilo nejvíce sokolích mláďat v novodobé historii
Zahnízdilo zde 21 párů sokolů, z hnízd vylétlo 41 mláďat. Je to přesně o deset ptáčat více než v doposud nejúspěšnějším roce 2014. Počet vyvedených mláďat meziročně kolísá, ale z pohledu stability populace je důležitější počet hnízdících párů. Jeseníky s okolím jsou dnes jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v naší republice.
V Jeseníkách začali hnízdit sokoli. Po jednadvacáté.
Přestože v horách leží ještě velké množství sněhu, některým ptákům již začalo náročné období rozmnožování a právě snášená vejce musí ochránit i před mrazivými teplotami. Jedním z nich je kriticky ohrožený sokol stěhovavý. Sokoli začali v Jeseníkách hnízdit po dlouhé přestávce v roce 2001, od té doby tu vyvedli bezmála 300 mláďat.
Jsou jedlé houby v Jeseníkách opravdu jedlé?
Čeští vědci pracují na rozsáhlé studii mapující výskyt těžkých kovů v houbách. Cílem rozsáhlé dvouleté studie je zjištění vlivu lesních porostů na přítomnost těžkých kovů v půdě a jedlých houbách. Výsledkem odborného šetření bude mimo jiné doporučení pro vlastníky lesa k pěstební činnosti a také doporučení pro houbaře.
Perspektivy pěstování smrku ztepilého v Česku
Postupující klimatická změna stále více nastoluje otázku vhodnosti dalšího pěstování smrku v řadě tradičních oblastí, kde začínají být podmínky pro jeho přežití do mýtního věku v dobrém zdravotním stavu značně nepříznivé. Lesnický výzkum se v současnosti zaměřuje především na ověřování geneticky podmíněné proměnlivosti a odolnosti dílčích populací smrku vůči změně klimatu.