Tag Archives: jeřáb

Pečovat o druhově pestré lesy je mnohem složitější než o monokultury

Globální klimatická změna a s ní související velkoplošný rozpad smrkových a borových porostů na našem území v posledních dvou desetiletích přinutily vlastníky lesů začít měnit dřevinnou skladbu našich lesů a vysazovat lesy druhově pestřejší.

Přípravné porosty břízy, jeřábu a olše mají odlišný vliv na růst podsázené jedle

Jedle bělokorá patří k našim původním dřevinám s nejvyšší produkcí dřeva. Současně je významnou zpevňující i meliorační dřevinou. Zároveň zvyšuje biodiverzitu lesních ekosystémů svou vysokou tolerancí k zástinu. Její význam je tedy ekonomický i ekologický. Lesníci usilující navýšit podíl jedle v našich lesích se v posledních letech potýkají s nedostatkem rovnoměrných srážek a zejména se vznikem rozsáhlých kalamitních holin v důsledku rozpadu smrkových porostů.

Letošní úroda plodů a semen lesních dřevin je mimořádná

Žaludy, bukvice, jeřabiny a další plody i semena mnoha dřevin se letos mimořádně urodily. Do lesů je lesníci brzy vrátí v podobě sazenic. Úrodu i kvalitu semen a plodů ovlivňuje počasí. Svědčí jim například dostatek vláhy při zrání, nesvědčí naopak extrémní teploty a sucho. Přenos tak zvaného reprodukčního materiálu má svá legislativní pravidla, která zohledňují přírodní oblasti a lesní vegetační stupně.

Využití pionýrských druhů dřevin při obnově lesů

Lesy ve střední Evropě jsou v posledních letech výrazně ovlivněny kalamitami. Současný rozsah holin spolu se snahou o změnu druhové skladby lesů vede lesníky k využívání postupů více odpovídajících přírodním procesům s cílem rychlého a efektivního postupu obnovy holin. Jedním z těchto postupů obnovy lesa je širší využití dřevin s pionýrskou strategií růstu.

Podsadby buku lesního v přípravných porostech

Klimatické extrémy posledních let výrazně zhoršují zdravotní stav zejména smrkových porostů a zvyšují pravděpodobnost jejich kalamitního rozpadu. Neúměrný rozsah jejich obnovy vede k širšímu uplatňování pozapomenutých způsobů i hledání nových možností. Mezi málo uplatňované formy obnovy lesa, na které je v současnosti zaměřována stále větší pozornost, patří dvoufázová obnova s využitím porostů přípravných dřevin, které napomáhají růstu stinnějších druhů dřevin.