Tag Archives: jaro

Sysli už věští jaro. I přesto, že počasí tak úplně nevypadá.

S prvními teplejšími dny se vzácní sysli pomalu probouzejí ze zimního spánku. Minulý týden byli k vidění například na Radouči v Mladé Boleslavi. K zimnímu spánku se syslové ukládají často už na sklonku léta. Zatímco některé samice usínají už v průběhu srpna, mláďata často až v říjnu. Během zimy se neprobouzejí a potřebnou energii získávají jen z nashromážděného tuku. Na jaře tak obvykle váží až o třetinu méně než koncem léta. Nyní u nás sysli žijí na pouhých čtyřech desítkách míst.

Čápi se vracejí. Zapojte se do sledování hnízd.

Dle známé pranostiky na svatého Řehoře, čápi letí přes moře. Skutečnost je ale trošku jiná – první čápi již přilétli! Mapa hnízd čápů bílých na www.birdlife.cz/capi ukazuje, kolik jich je obsazeno. Kdy obsadí zbývající hnízda? Kolik párů přiletí a kolik vyvedou mláďat? Odpovědi na tyto otázky zjišťuje Česká společnost ornitologická s pomocí veřejnosti.

Jaro ožívá s příletem ptáků

I když astronomické jaro ještě nezačalo, v přírodě se objevují první jarní květiny, zpívají ptáci. A v březnu začala další sezóna mezinárodního programu „Jaro ožívá!“ Děti z Evropy, Asie i Afriky sledují návrat šesti vybraných druhů stěhovavých ptáků a svá pozorování zadávají na www.springalive.net. Letošní téma „Chráníme ptačí hnízda“ ukáže dětem, jak pomoci ptákům v době hnízdění.