Tag Archives: Aujeszkyho choroba

Státní veterinární správa obnovila vyplácení zástřelného a nálezného

Státní veterinární správa (SVS) obnovila ke konci ledna vyplácení zástřelného a nálezného  v souvislosti s aktivním a pasivním monitoringem afrického moru prasat (AMP) a monitoringem Aujeszkyho choroby (ACH).

Pes uhynul na Aujeszkyho chorobu. Pravděpodobně se nakazil od divočáka

Na Písecku byla v tomto týdnu potvrzena Aujeszkyho choroba u uhynulého loveckého psa. Pes se s největší pravděpodobností nakazil od divočáka, s nimž přišel do kontaktu během lovu. Jedná se o druhý potvrzený úhyn psa na tuto nákazou na území České republiky v letošním roce. V tuzemských chovech domácích prasat se nebezpečná nákaza nevyskytuje a ČR si díky tomu udržuje status „země prosté“ této nákazy. U  divokých prasat je však onemocnění poměrně rozšířené. Státní veterinární správa (SVS) proto znovu upozorňuje lovce, aby se snažili zabránit svým psům v přímém kontaktu s divočáky. Chovatelé hospodářských zvířat by pak měli dodržovat preventivní opatření proti zavlečení nákazy.  Pro člověka není nemoc nebezpečná, pro psy a další domácí zvířata je však smrtelná.

Časté dotazy v souvislosti s monitoringem Aujeszkyho choroby u divokých prasat

V souvislosti se zavedením monitoringu Aujeszkyho choroby u divokých prasat se dostává Státní veterinární správa ČR řadu dotazů. Monitoring je zaveden na základě úpravy metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2017. Státní správa myslivosti na úrovni obecních úřadů obcí s rozšířenou působností by s těmito informacemi měla seznámit všechny uživatele honiteb ve své působnosti. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně:

Ministr zemědělství: Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Státní veterinární správa (SVS) dnešním dnem zahajuje monitoring Aujeszkyho choroby prasat u odlovených kusů divokých prasat na území České republiky. Poslední dlouhodobý monitoring výskytu této nákazy v populaci divokých prasat byl ukončen v roce 2013. Pravidelný monitoring je jedním z důležitých nástrojů pro udržení příznivé nákazové situace v zemi.