Přidejte se k podzimním úklidům a soutěži s Ukliďme svět!

Nový školní rok a konec léta je, tak jako v minulých letech, spojen s podzimním kolem dobrovolných úklidů kampaně Ukliďme svět. Podzimní kolo se váže ke Světovému úklidovému dni, který je stanoven na 16. září. Pojďte se zapojit a zbavit přírodu i naše životní prostředí věcí, které tam nepatří! Vítáme každého dobrovolníka.

Můžete se přidat k některému z úklidů na mapě, nebo si registrujte vlastní akci pomocí jednoduchého formuláře, kde je možná i zpětná registrace. Fotografie z akcí nás potěší a mohou motivovat další dobrovolníky. Zároveň se můžete zapojit do fotografické soutěže. Děkujeme.

Kampaň „Ukliďme“ svět probíhá už více než 30 let pod záštitou Českého svazu ochránců přírody. Cílem je s pomocí dobrovolníků uklidit odpad z nelegálních skládek v přírodě, ale i z ulic obcí a jiných veřejných prostor. Dobrovolníkům nejrůznějšího věku úklidy přinášejí dobrý pocit i vztah k dané lokalitě a přírodě vůbec. Proto mají akce vzdělávací přínos a vedou účastníky k odpovědnosti za stav našeho životního prostředí.

Úklidy organizují jednotlivci, organizace, školy i firmy. Zapojují se rodiny, skupiny přátel nebo sousedů či kolegů. Akce tak mohou mít i komunitní charakter a pozitivní dopad na vzájemné vztahy a lze je využít i jako teambuilding.

Dobrovolníci si mohou naplánovat a registrovat vlastní úklid, nebo se přidat k některému již registrovanému. Řadu užitečných rad a tipů najdou dobrovolníci také na webové stránce kampaně Ukliďme svět.

Český svaz ochránců přírody poskytuje organizátorům úklidů materiální podporu a průběžnou metodickou pomoc. „A pokud jste uklízeli o prázdninách, ať už na výletech, dovolených nebo na dětských táborech, nezapomeňte své akce také registrovat. Rádi budeme i za zaslané fotografie,“ doplňuje Markéta Klimo z týmu kampaně Ukliďme svět.

K podzimním úklidům probíhají i oblíbené fotografické soutěže. Letos jsou dvě témata: 1. Před a po úklidu-zachyťte místo, kde uklízíte, v původním stavu a po úklidu, 2. Největší odpadková kuriozita-zdokumentujte neobvyklý nález, zvláštní odpadkové zátiší nebo jak se příroda s odpadky vyrovnává, fantazii se meze nekladou. Fotografie můžete vkládat přes tento formulář, uzávěrka je 31. října. Těšíme se na vaše díla.

Kontakt: e-mail uklidmesvet@csop.cz

Ilustrační foto: archiv ČSOP

Zdroj: Česká svaz ochránců přírody