Warning: preg_match(): Compilation failed: quantifier does not follow a repeatable item at offset 1 in /disk_1/www/cz/lesaktualne/www/wp-includes/class-wp.php on line 223

Warning: preg_match(): Compilation failed: quantifier does not follow a repeatable item at offset 1 in /disk_1/www/cz/lesaktualne/www/wp-includes/class-wp.php on line 224
Lesnictví – Les aktuálně

Lesnictví

Na ptačí „špeky“ nemusíte číhat v přírodě. Padají totiž do záchranných stanic!

Třicet králíčků, dvanáct sluk, tři lelci, dva jíkavci, dva vodní chřástalové… to není jídelní lístek z opulentní středověké hostiny. Je to výčet vzácných ptačích pacientů záchranných stanic z těchto dní. Setkání z blízka by záchranářům mohl závidět nejeden ornitolog. Pro pracovníky záchranných stanic pro volně žijící živočichy je však péče o takové svěřence jako každá jiná. Mezi svými pacienty nedělají rozdíly. 

Ministři členských států vyjadřují vážné obavy a požadují objasnění nové strategie EU v oblasti lesnictví

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR vítá závěry Evropské rady ke Strategii EU pro lesy do roku 2030 (EU FS) ze zasedání, které proběhlo 15. listopadu. „Nová lesnická strategie EU“, naplňování záměrů vycházejících ze „Zeleného údělu“ a další skutečnosti v nestátních vlastnících vzbuzují obavy z rostoucího ohrožení celého dřevařského sektoru.

Na jihočeském rašeliništi pomáhá přírodě těžká technika

Na lesním rašeliništi Čtyřicítka, nedaleko jihočeského města Nová Bystřice, se právě pracuje na zlepšení životních podmínek pro vzácné druhy rostlin i živočichů. Pozemkový spolek Hamerský potok zde zahájil zemní práce v podobě stržení travního drnu těžkou technikou a budování tůní.

Zajímavosti ze světa vědy: právě vyšly Zprávy lesnického výzkumu 3/2021

Prognóza vývoje kůrovcové kalamity a nová platforma pro šíření informací o lesích v České republice; Analýza názorů odborné veřejnosti pro tvorbu komunikačních strategií a legislativních změn v případě rozsáhlých poškození lesů v České republice; Výchova porostů jedle bělokoré; Zhodnocení růstu proveniencí jedle bělokoré na výzkumné ploše v západních Čechách; Diferencované ocenění společenské sociálně-ekonomické významnosti služeb lesa podle vztahu k trhu; Kaštanovník jedlý v měnících se podmínkách Evropy a České republiky; Výskyt jarních mrazů a jejich vliv na kvetení dubu letního na Slovensku. A další informace a výsledky vědy přinášejí nové Zprávy lesnického výzkumu, které vydává VÚLHM, v. v. i.

Do brdských hvozdů s virtuálním lesníkem: VLS otevřely novou stezku s geolokační aplikací

Vojenské lesy a statky v úterý 16. listopadu otevřely novou okružní naučnou stezku v CHKO Brdy z Orlova na Třemošnou. Návštěvníci na ní však nenajdou žádné informační tabule ani značky a další tradiční turistický mobiliář. Především děti lesem provede virtuální lesník Jirka, který jim ukáže na trase zábavnou a hravou formou druhy stromů, přírodní zvláštnosti i konkrétní příklady lesnického hospodaření. To vše díky speciální lokační aplikaci, kterou si návštěvníci mohou zdarma stáhnout do mobilu.