Lesnictví

Čtyři úseky Schwarzenberského plavebního kanálu obnovily Lesy České republiky

Rekonstrukci čtyř úseků Schwarzenberského plavebního kanálu dlouhých bezmála tři a půl kilometru dokončily na Šumavě Lesy České republiky. Čtyřletý přeshraniční projekt za 21 milionů korun spolufinancovala 15 miliony korun Evropská unie.

Vojenské lesy zvou dobrovolníky na „Ukliď Brdy 2023“

Celkem na jednatřicet tras o celkové délce 305 kilometrů vyrazí v sobotu 1. dubna do středních Brd dobrovolníci na velký jarní úklid. Akci pořádají Vojenské lesy a statky ČR s podporou facebookové skupiny příznivců této přírodní lokality „CHKO Brdy." Trasy, na které dobrovolníci vyrazí sbírat odpadky, jsou dlouhé od 5 a půl do 12 ti kilometrů a kopírují nejfrekventovanější turistické trasy v unikátní přírodní lokalitě, jejíž hlavní část se veřejnosti otevřela v roce 2016 po desetiletích, kdy sloužila jako výcvikový prostor armády. Celkem je v plánu vyčistit od odpadků 305 kilometrů návštěvnických tras.

Stromy: Vegetační sezóna začala, zapomeňte na kalendář, koukněte se z okna a přestaňte nás kácet!

Je u nás zvykem, že kácení dřevin se povoluje „do konce března“. Český svaz ochránců přírody upozorňuje, že termíny kácení dřevin (když už je to opravdu nezbytné) by se měly odvíjet od reálného stavu přírody a možného ohrožení jejích hodnot, ne od nějakých předem daných, mnohdy i nesmyslných, dat.

Lesníci záměrně zaplavují lužní lesy

Uzavřením vodních stavítek se počátkem příštího týdne zvedne hladina vody v kanálech i tůních v Kančí oboře mezi Lednicí a Břeclaví a na přelomu března a dubna v porostech od Hodonína k Lanžhotu. Lesy ČR tak záměrně zaplaví vysychající lužní porosty a zásobí je vodou po zbytek roku. Opatření svědčí i obojživelníkům.

Premiéra filmu „Jak by měly vypadat lesy budoucnosti?“ připomíná 10. ročník Mezinárodního dne lesů

Fakulta lesnická dřevařská ČZU v Praze spolu s Českou televizí a dalšími partnery natočila dokument věnovaný budoucnosti českých lesů. Přední vědci v něm hovoří o tom, jaké výzvy čekají současné české lesy, a popisují technologie, které jim mohou pomoci na cestě za znovunabytím své vitality. Premiéru filmu, jemuž svůj hlas propůjčil herec Aleš Háma, odvysílá Česká televize dnes, 21. března od 21:10 hod na ČT2, v rámci jubilejního 10. ročníku Mezinárodního dne lesů.