Netopýří noc se blíží – přijďte poznat tajemný život létajících savců

Mezinárodní noc pro netopýry proběhne letos již po čtyřiadvacáté. Tradiční akce seznamující širokou veřejnost se životem a ochranou netopýrů se v ČR uskuteční na téměř 50 místech v období od 13. srpna do 29. září.

Pro dospělé i děti je připraven bohatý program plný nevšedních zážitků, návštěvy zajímavých míst, noční vycházky do přírody a také setkání se živými netopýry zblízka.

„Netopýři jsou aktivní v noci, lidem tak jejich přítomnost zůstává většinou skryta. A to i přesto, že jsou mnohdy doslova našimi sousedy. Kolonie samic s mláďaty totiž mohou sídlit na půdách kostelů, ale také v podstřeší rodinných domů nebo i paneláků. Netopýří noc je pro veřejnost skvělou příležitostí k bližšímu seznámení s těmito tajuplnými živočichy,“ říká Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů, hlavní koordinátor akce v ČR.

Na návštěvníky čeká pestrý program – přednášky o životě netopýrů a jejich ochraně, promítání, hry a soutěže pro děti, ukázky práce s ultrazvukovým detektorem či odchytu do sítí. Na řadě míst lidé uvidí také ochočené hendikepovanými netopýry. „Věříme, že zážitky zprostředkované odborníky a setkání se živými zvířaty přispívají k pozitivnímu náhledu lidí na tyto pozoruhodné savce. Bez pochopení a spolupráce veřejnosti se ochrana netopýrů žijících v budovách neobejde,“ zdůrazňuje Eva Cepáková z ČESON.

Foto: netopýr velký, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_geki

Mezinárodní noc pro netopýry se koná pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). Na jednotlivých lokalitách v ČR zajišťují tuto akci členové ČESON ve spolupráci s AOPK ČR, správci památek, pracovníky muzeí a řadou nevládních organizací.

„Netopýří noc umožňuje prezentovat veřejnosti také činnost odborníků a opatření podniknutá pro ochranu těchto vzácných živočichů. Základní údaje o výskytu všech 27 druhů našich netopýrů máme k dispozici, probíhá také pravidelný monitoring na zimovištích a v letních koloniích. Budeme však rádi za upozornění, pokud lidé někde netopýry sami objeví. Pozorování lze zadat například prostřednictvím mobilní aplikace BioLog, http://biolog.nature.cz/. Záznamy jsou pak ukládány do Nálezové databáze ochrany přírody, kterou provozujeme,“ doplňuje Karolína Šůlová z AOPK ČR.

Seznam všech akcí najdou zájemci na webových stránkách www.ceson.org.

Zdroj: https://www.ochranaprirody.cz/

Úvodní foto: vrápenec malý, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_adrianciurea69