Nestátní vlastníci lesů loni uspořádali stovky akcí Lesní pedagogiky

Téměř třicet tisíc lidí, především dětí z mateřských a základních škol, navštívilo loni 420 akcí Lesní pedagogiky, které uspořádali členové SVOL. „Vést zejména děti k tomu, aby si vytvořily vztah k lesu a pochopily, co všechno díky hospodaření trvale udržitelným způsobem přináší celé společnosti, je důležitý úkol, který SVOL dlouhodobě řadí mezi své priority,“ říká předseda SVOL Ing. Jiří Svoboda.

Ačkoliv ani rok 2021 nebyl z pohledu restrikcí souvisejících s Covid-19 jednoduchý, nestátní vlastníci se při přípravě akcí dokázali se situací vyrovnat. Přesně sečteno a podtrženo za rok 2021 uspořádali členové SVOL v regionech 420 akcí lesní, které navštívilo celkem 27 440 účastníků. Většinu akcí (360) představovaly akce pro pozvané mateřské a základní školy (8869). Navíc branami ekologického centra Lesů hl. m. Prahy PRALES (Pražské lesní středisko) prošlo vloni na deset tisíc účastníků.

Na programech lesní pedagogiky se děti dozvědí, jak dlouho les roste, proč se o něj lesníci starají, jaký vliv má les na krajinu, na vodu, ovzduší a na zdraví lidí, jaké povinnosti má vlastník lesa, jak se má v lese chovat návštěvník, jaké stromy, rostliny a houby rostou v našich lesích, jaké živočichy mohou na svých toulkách lesem potkat a mnoho dalších zajímavostí ze života lesa a lidí, kteří o něj pečují. V rámci některých programů je možné vybrané lesnické činnosti vidět na vlastní oči a třeba si i vlastnoručně zasadit sazeničku.

„Někdy se až divíme, jak jsou dnes děti od přírody odtržené. Měli jsme tady holčičku, která se bála stoupnout si na mech, aby se s ní neprobořil,“ říká Ing. Václav Zámečník, jednatel společnosti Lesy města Písku. „Často jsou akce lesní pedagogiky vůbec první zkušeností, kterou děti s lesem v životě mají. Samozřejmě je pak krásné vidět, jak všechno sledují s rozzářenýma očima. Ještě důležitější však je, co si z toho odnesou domů v hlavě a jak se budou v přírodě chovat.“

Náš tip: Podívejte se do Lesů města Písek, rekreační funkci lesa plní tento obecní majetek na sto procent.

Zdroj: Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů

Ilustrační foto: archiv VÚLHM