Návrat kuňky na Vetelské rybníky

Evropsky významná lokalita Vetelské rybníky v CHKO Žďárské vrchy byla dlouhou dobu bez charakteristického žabího hlasu. Letošní jaro potvrzuje comeback. Vetelské rybníky byly zapsány na seznam evropsky významných lokalit v roce 2005. Důvodem byl právě výskyt kuňky ohnivé – drobné žabky s nápadným oranžovým bříškem a typickým hlasem … uhh, uhh, …

Kuňka ohnivá je teplomilný druh, který je ve Žďárských vrších na okraji areálu svého výskytu. Tím se stává více zranitelnou a náchylnou vůči negativním vnějším vlivům. Plošné mizení tohoto druhu na celém území kraje Vysočina se projevilo i na Vetelské rybniční soustavě. Od roku 2010 zde kuňka nebyla vůbec zaznamenána.

V následujících letech se AOPK ČR snažila rozklíčovat příčiny jejího vymizení z lokality a přijmout potřebná nápravná opatření. Díky spolupráci s městem Žďár nad Sázavou, které je vlastníkem většiny rybníků v soustavě, byla dohodnuta úprava rybářského hospodaření. Vždy jeden rybník v soustavě zůstává bez rybí obsádky a jeden slouží pro odchov plůdku. Bylo zde vybudováno několik tůní. Byly odstraněny také dřeviny v okolí rybníka Návesník, aby tůně a mělké příbřežní partie rybníka zůstaly osluněné.

Foto: kuňka ohnivá, archiv AOPK

Vynaložené úsilí se vyplatilo. V roce 2018 se kuňka na lokalitu opět vrátila a během posledních několika let opět osídlila všechny rybníky v soustavě. Právě teplé letní večery na konci května a začátku června jsou ideálním časem pro poslech kuňčích koncertů na Vetle. Návrat tohoto vzácného a ohroženého druhu tak potěší nejen ochránce přírody, ale i každého vnímavého návštěvníka této evropsky významné lokality.

Zdroj: https://www.ochranaprirody.cz/

Úvodní foto: EVL Vetelské rybníky, zdejší litorály a tůně jsou pro obojživelníky rájem; autor: Petra Doležalová