Lesy ČR zrekonstruovaly dřevěný most přes Nežárku a historickou nádrž u Stříbra

Dvacetimetrový most přes Nežárku obnovily Lesy České republiky v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, tedy v lesích mezi Kardašovou Řečicí a Lomnicí nad Lužnicí. Dokončily také rekonstrukci historické vodní nádrže s mokřadem a dvěma tůněmi v lesích nedaleko Kostelce u Stříbra v Plzeňském kraji.

Původní modřínový most z poloviny minulého století byl rekonstruovaný v 80. letech a nyní za 4,9 milionů korun. Práce začaly v létě. Most byl už v havarijním stavu. Proto se železná konstrukce ošetřila proti korozi a kompletně vyměnila dřevěná část. Most se využívá při lesnickém provozu, ale slouží také pěším, cyklistům a chatařům.

Lesy České republiky také dokončily rekonstrukci historické vodní nádrže s mokřadem a dvěma tůněmi v lesích nedaleko Kostelce u Stříbra v Plzeňském kraji. Vše v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu. Projekt za 3,5 milionu korun patří k těm, které pomáhají adaptovat českou krajinu na klimatickou změnu.

„Vycházeli jsme z torza někdejší zemní hráze se zátopou zarostlou padesátiletými olšemi. Dnes v krajině zadržujeme vodu, která se dá využít i při požáru lesa. Mokřad a tůně mají ekologický význam,“ řekl Tomáš Rau, vedoucí správy toků pro oblast povodí Berounky z Lesů ČR.

S obnovou nádrže se začalo loni v lednu. Vodohospodáři nejprve odstranili sediment, poté rekonstruovali hráz a budovali spodní výpusť s bezpečnostním přelivem. Na závěr vznikl mokřad, který skýtá v části zatopeného prostoru úkryt pro ptactvo a drobné živočichy žijící na březích nádrže. Zemní tůně pod hrází jsou na 240 metrech čtverečních biotopem mnoha rostlin a živočichů.

Nádrž dnes na 0,4 hektarech zadrží až 6,5 tisíc metrů krychlových vody.

Projekt hrazený Lesy ČR spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství ČR.

Více se o všech vodohospodářských projektech Lesů ČR dozvíte zde: www.vracimevodulesu.cz.

Zdroj: https://lesycr.cz/