Lesy ČR pokračují v obnově lesních pramenů a studánek, přidává se veřejnost

Tři sta studánek loni obnovily Lesy ČR a v projektu pokračují. Tentokrát v Jeseníkách. Tam se lesníci spojili s nadšenci, kteří věnovali část tržeb z prodeje knihy „ČTI JESENÍKY“ právě na obnovu lesních pramenů. Dva z nich jsou u Karlovic ve Slezsku.
„U Jelení studánky jsme se postarali o zemní práce, těžební úpravy okolí i kamennou desku. Dobrovolníci pak o celkovou obnovu včetně instalace mohyly,“ řekl Filip Beneš, lesní správce z Jeseníku.
Vodní pramen Pannewitz Qelle s mohylou z původního kamene nese jméno významného místního lesníka a nachází se nedaleko silnice z Karlovic na Pustou Rudnou. „Tento a další plánované projevy péče o naši krásnou krajinu vnímáme jako správný směr, jak peníze z předchozího úspěšného projektu investovat,“ uvedli dobrovolníci na svém Instagramu.
Proti suchu: Osm nových tůní prospívá na Vysočině krajině i živočichům
Osm tůní nechaly letos vyhloubit na Vysočině v lesích u obce Kejžlice u Humpolce na Pelhřimovsku Lesy České republiky. Půlmilionové opatření proti suchu prospívá přírodě i krajině.
Lesy ČR každoročně hloubí stovky drobných průtočných i neprůtočných tůní. „Tato jednoduchá opatření jsou v přírodě nepostradatelná. Kromě zadržené vody se stávají domovem mnoha obojživelníků,“ říká Pavel Převor, náměstek oblastního ředitele Lesů ČR z Vysočiny pro vodní hospodářství a investice. „Přelivné části hrázky tůně jsou zabezpečené proti vymílání lomovým kamenem,“ doplňuje postup vodohospodářů.
Projekt financovaný z Operačního programu Životní prostředí byl realizován na přelomu února a března v rámci programu Lesů ČR Vracíme vodu lesu www.vracimevodulesu.cz.
Další vodní nádrž obnovily Lesy ČR na Chomutovsku
Vodní nádrž na Telčském potoce na Chomutovsku zvanou Gabrielka obnovily Lesy České republiky za 7,8 milionů korun v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu. Půlhektarové vodní dílo u německých hranic pojme až 12,6 tisíc metrů krychlových vody.
Stovkami vodohospodářských projektů vrací Lesy České republiky do krajiny vodu. Reagují tak na klimatickou změnu a s ní související sucho. Příkladem obnovené lesní nádrže je i Gabrielka v katastrálním území Gabrielina Huť. „Při komplexní rekonstrukci jsme ze zátopy vytěžili sediment, vyměnili výpustný objekt včetně potrubí, zbourali a znovu jsme postavili s použitím moderní železobetonové konstrukce bezpečnostní přeliv pro převádění povodňových průtoků,“ říká Michal Rousek, náměstek severočeského oblastního ředitele Lesů ČR pro vodní hospodářství a investice.
Zároveň vzniklo tak zvané litorální pásmo vodní plochy se stabilní hladinou, tedy plynulý přechod mezi vodním prostředím nádrže a okolním územím, které svědčí vodomilným živočichům, jako je ropucha obecná či skokan hnědý a dalším.
Úvodní foto: Jelení studánka v Jeseníkách před a po rekonstrukci
Zdroj: https://lesycr.cz/