Lesy České republiky vybudovaly na Boubíně Strom duší, pietní místo se jmény tragicky zemřelých při práci v lese

Jména 683 lidí, kteří od roku 1918 zahynuli při práci v lese, jsou vepsaná do Stromu duší, památníku, který Lesy České republiky právě dokončily u Idiny pily pod Boubínem v blízkosti legendárního pralesa.

Lesy ČR vybudovaly památník během sedmi měsíců za bezmála 4,6 milionů korun. Autorem návrhu je architekt Petr Čermák.

Pietní místo připomínající strom s jeho letokruhy tvoří čtyřmetrové smrkové sloupy s vygravírovanými jmény zemřelých v soukromých, církevních, obecních i státních lesích. Byli to dělníci a lesníci, myslivci, policisté tragicky zemřelí při ochraně lesa před pytláky a zloději, kočí i ti, kteří zahynuli při přepravě dřeva, a mnoho dalších. Stavbu doplňuje několik kamenných menhirů umístěných spolu se sloupy na zpevněné ploše tvořené propustnou směsí kamene a písku.

„Myslím, že každý z lesníků zná někoho, kdo zahynul při práci v lese. Památce těchto lidí dnes vzdáváme čest,“ řekl pověřený generální ředitel Lesů ČR Jiří Groda.

Výčet jmen je výsledkem dlouholeté badatelské práce Petra Martana, šumavského lesníka a autora literatury faktu. Vychází z jeho publikace i doplněného vydání věnovaným tématu.

Památník umístěný nedaleko parkoviště u Idiny pily (48.9578978 N, 13.8258508 E) je veřejně přístupný.

Zdroj: https://lesycr.cz/