Lesníci záměrně zaplavují lužní lesy

Uzavřením vodních stavítek se počátkem příštího týdne zvedne hladina vody v kanálech i tůních v Kančí oboře mezi Lednicí a Břeclaví a na přelomu března a dubna v porostech od Hodonína k Lanžhotu. Lesy ČR tak záměrně zaplaví vysychající lužní porosty a zásobí je vodou po zbytek roku. Opatření svědčí i obojživelníkům.

Lesníci postupně uzavřou soustavu stavítek a nechají rozlít vodu do porostů, takže se zaplaví kanály, tůně, slepá ramena, prohlubně i jezírka. „Nejde o povodňovou vlnu, ale postupné zvyšování vodní hladiny, což svědčí kromě lesů také obojživelníkům, jako jsou čolek, skokan, kuňka či ropucha. Snažíme se o přirozený vodní režim, který změnily vodohospodářské úpravy na Dyji,“ vysvětlil Jan Dovrtěl z Lesů ČR, zabývající se ochranou přírody.

V Kančí oboře bude do porostů natékat voda ze Staré Dyje. V některých místech se může vylít i na páteřní asfaltovou lesní cestu. „Cyklisty neohrozí, ale je třeba s tím počítat,“ říká vedoucí valtického polesí Bronislav Konečný.

Stejně budou lesníci postupovat na polesí Tvrdonice, tedy v lesích od Hodonína k Lanžhotu, které zaplaví voda z řeky Moravy.

V polovině dubna se stavítka znovu otevřou a hladina všech naplněných prohlubní se opět vrátí do normálu.

Lužní lesy na Soutoku zaplavila voda z Nových Mlýnů již na začátku března

Mimořádné zaplavování lužních lesů v oblasti Soutoku realizovalo již 1. března Povodí Moravy s Lesy České republiky. Doplnila se tím voda v tamějších drobných vodních tocích, mokřadech a tůních. Voda se tak dostala do lesů, které vlivem sucha a změny klimatu strádají.

Vodohospodáři zvýšili odtok z Nových Mlýnů z 19 m3/s až na 110 m³/s a udržovali ho dva dny, dokud hladina v nádrži neklesla přibližně o 50 cm, což představuje asi 12 mil. m3 vody.

Celkové bilanční využití vody ze soustavy vodních nádrží Nové Mlýny pro environmentální účely je až 80 %. V současnosti Povodí Moravy usiluje o obnovení zásobního prostoru na původně kolaudovanou úroveň 170,35 m. n. m., což bývá nesprávně popisováno jako navýšení hladiny. Ve skutečnosti se obnoví přirozený pohyb hladiny v rozmezí 169,85 m. n. m. – 170,35 m. n. m. v závislosti na hnízdění ptactva, tedy k pohybu hladiny oběma směry.

„Právě takto akumulovaný objem vody z jarního tání či zvýšených průtoků by se dal pravidelně využívat k posilování vodního režimu pod Novými Mlýny či k zavlažování suchem postihovaných zemědělských ploch na jižní Moravě. Již v současné době jsme svědky nedostatku vody v krajině, a proto je nezbytné s každým litrem vody účelně hospodařit,“ doplňuje Gargulák.

Zdroj: https://lesycr.cz/