Lesníci žádají přemístění medvěda z Beskyd. Podle ochranářů k tomu není důvod

Medvěd hnědý se v těchto dnech zdržuje v údolí potoka Řečice ve Starých Hamrech v Moravskoslezském kraji. Kvůli bezpečnosti lesníci z podniku Lesy ČR požádali Správu Chráněné krajinné oblasti Beskydy o jeho přemístění do jiné lokality. Agentura ochrany přírody a krajiny pro takový postup ale nemá žádné relevantní důvody. 

Asi tříletého jedince opakovaně zahlédli turisté i lesníci – poprvé 17. ledna. Šelma se pravidelně vrací do přezimovací obůrky Jatný, odkud odchází do údolí. Živí se krmivem, strhla už tři kusy jelení zvěře. V oblasti žijí chataři, nad údolím vede hlavní běžkařská a turistická magistrála na Lysou horu. Medvěda, který se podle lesníků nechová plaše, jak bývá obvyklé, mohou potkat běžkaři, turisté, kdokoli. „Proto jsme upozornili obce Staré Hamry a Ostravici i horskou službu. Správu Chráněné krajinné oblasti Beskydy žádáme kvůli bezpečnosti o přemístění medvěda do jiné lokality,“ uvedl Tomáš Peka, lesní správce z Frýdku-Místku z podniku Lesy ČR.

Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) tvrdí, že chování medvěda je zcela běžné. „Medvěd je zvíře, které do beskydských lesů patří. Tento jedinec se chová standardně, pohybuje se v oblasti s řídkým osídlením, kde nehrozí žádná zvláštní rizika. To, že se – zejména mladí medvědi – v zimě vzbudí a hledají potravu, je zcela běžné. Nic překvapivého není ani na tom, že si jako zdroj potravy vyhledají přezimovací obůrku, ve které je shromážděno velké množství jelenů,“ uvádí AOPK s tím, že je možné, že medvěda ze spánku vyrušil nějaký skialpinista, který projížděl terénem.

AOPK ČR si nechá zpracovat genetickou analýzu vzorků trusu, aby se ověřilo, zda se nejedná o stejné zvíře, které se vloni pohybovalo na Vsetínsku. Výsledky  budou až v řádu týdnů.

„Aby byl přenos informací co nejrychlejší, je AOPK ČR v kontaktu se starosty nejbližších obcí i lesním správcem. Pro odchyt medvěda není žádný důvod, medvědi do naší přírody patří, stejně jako další velké šelmy, rys a vlk. Právě oblast Beskyd je jediným místem, kde u nás tyto tři šelmy žijí. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR chráněni. Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem,“ stojí v prohlášení AOPK.

Podle TZ podniku Lesy České republiky, s. p. a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, red.

Snímek Václava Tomáška pochází z konce ledna 2019