Lesníci trhají třešně ptačí, plody do lesů vrátí v podobě sazenic

Obnova porostů po kalamitě je prioritou Lesů České republiky a k ní patří i sběr semen a plodů. Jednou z dříve opomíjených, nyní oblíbených dřevin v obnovovaných lesích, je třešeň ptačí zvaná ptáčnice či divoká. Semenářský závod Lesů ČR v Týništi nad Orlicí nyní zpracovává dodávku plodů z jižní Moravy. Stromky vypěstované z letošních pecek se dostanou do lesů už příští rok.

Podle ředitele závodu Miloše Pařízka mají o třešeň ptačí majitelé i správci lesů v posledních letech obrovský zájem: „Ptáčnice zvyšuje biodiverzitu. Její drobné plody s mnoha minerálními látkami a vitamíny chutnají ptactvu a květy jsou medonosné pro včely. Kromě toho má velmi cenné a pevné červenohnědé dřevo se zajímavou kresbou využívané truhláři, řezbáři a výrobci hudebních nástrojů. A navíc krásně kvete,“ řekl.

Právě v semenářském závodě, jediném svého druhu v republice, se nyní zpracovávají její plody. „Zbavujeme je dužniny, oddělíme pecky, ty máčíme, plavíme, sušíme, a buď rovnou expedujeme lesním školkařům, nebo je uložíme a nabídneme v příštím roce. Stromky ptáčnic i sami pěstujeme,“ dodal Pařízek.

Dodávka červených a černých drobných plodů z jižní Moravy obsahuje bezmála 200 kilogramů sebraných 24. a 27. června lesníky z Lesní správy Buchlovice a Oblastního ředitelství jižní Morava Lesů České republiky včetně ředitele Libora Strakoše: „Třešně pocházejí ze sedmihektarového semenného sadu Vršava na Buchlovicku, kde se staráme o kvalitní plodonosné dřeviny. Z jejich plodů a semen se pak dají vypěstovat stejně hodnotné sazenice. Letos jsme sebrali už jilm, v říjnu a listopadu se vrátíme pro zralá semena lípy a javoru, v zimě modřínu,“ uvedl.

Lesy ČR obnovují lesy směsí dřevin, vždy podle podmínek konkrétního stanoviště. Podporují i přirozenou obnovu ze stojících stromů. Letos je v plánu zalesnění 19 tisíc hektarů a výsadba 85 milionů sazenic. Ve třicetileté historii podniku jde v posledních letech o nejrozsáhlejší obnovu lesů vůbec.

Jak dostat pecky z 200 kg třešní? Podívejte se na video zde.

Zdroj: https://lesycr.cz/

Ilustrační foto: třešeň ptačí vysazená na kalamitní holině s dalšími přípravnými dřevinami, archiv VÚLHM