Tag Archives: obnova lesů
VLS spustily podzimní zalesnění, i díky přírodě blízkému hospodaření vysadí méně stromů než před kalamitou
VLS spustily podzimní část zalesnění v přírodních lokalitách, které slouží k výcviku armády či mají strategický význam pro obranu státu. Letošní obnova vojenských lesů však bude v mnoha ohledech jiná než v uplynulých letech. Státní podnik ve svěřených lokalitách přechází na přírodě blízký způsob hospodaření, v němž stále větší prim hraje přirozená obnova lesů, a tak sazenic bude letos výrazně méně než v uplynulých letech – celkem šest a půl milionu. Změní se i složení dřevin, kde větší prostor dostanou druhy stromů, které se dříve tolik nesázely – olše, jilmy jeřáby a kleny, ale také třešně ptačí.
Peníze Lesů ČR převedené do státního rozpočtu využije Ministerstvo zemědělství k podpoře hospodaření v lesích
Lesy České republiky, jejichž zakladatelem je Ministerstvo zemědělství (MZe), převedou do státního rozpočtu dalších půl miliardy korun, které budou využity k podpoře hospodaření v lesích. V minulém týdnu to schválila vláda.
Naše lesy se mění: třetí rok po sobě se sází víc listnáčů než jehličnanů
Listnatých stromů se v České republice vysazuje stále více. Třetí rok po sobě jich lesníci vysázeli více než jehličnanů, soustavně narůstá plocha přirozené obnovy lesa. Na ploše zničené kůrovcovou kalamitou a suchem tak vyrostou lesy druhově pestré a odolnější ke změně klimatu. Ministerstvo zemědělství poskytlo loni na obnovu lesů přibližně 4,2 miliard korun.
Pomůžeme malým stromečkům růst v novém lese
Lesní ekosystémy střední Evropy jsou stále častěji negativně ovlivňovány dlouhými periodami sucha, v jejichž důsledku začala v posledních letech bezprecedentní kůrovcová kalamita. Kombinace těchto faktorů vedla ke vzniku rozsáhlých holin, které bude nutné postupně obnovovat.
Návrat topolu černého do lužních lesů
V posledních letech dochází vlivem extrémních výkyvů počasí a dlouhodobých period sucha k destrukci lužních lesů a hromadnému odumírání jasanů a olší působením houbových patogenů. Pro udržení ekologické stability krajiny, zachování vegetačního pokryvu, kvality vod, omezení degradace a eroze lesní půdy a zmírnění propadu produkce dřeva vědci ověřují efektivní postupy obnovy lesa s využitím vhodných alternativních druhů dřevin, ke kterým se řadí i u nás původní topol černý.