Jak připravit lesy na klimatickou změnu? FSC ČR představuje nový lesnický manuál.

Česká národní kancelář certifikace FSC® (Forest Stewardship Council®) vydala na konci loňského roku nový manuál pro správce a majitele nejen městských a obecních lesů, který přehledně ukazuje možnosti přírodě blízkého lesního hospodaření podle standardu FSC. Nově vydaná příručka se zabývá také působením negativních projevů spojených s klimatickou změnou a tím, jak je možné využít přírodě blízkých lesnických metod ke zmírnění jejich dopadu na české lesy. Celková plocha FSC certifikovaných lesů v České republice na konci roku 2020 činila 122 641 hektarů.

Kromě environmentálních pozitiv se lesnický manuál věnuje také ekonomickým a sociálním benefitům certifikace FSC a praktickým radám pro lesníky a správce lesů, kteří získání certifikátu FSC zvažují.

Lesnický manuál FSC ČR má tři hlavní kapitoly. První kapitola se věnuje úvodu do problematiky certifikace FSC z pohledu městských a obecních lesů. Ústředním tématem druhé kapitoly jsou klimatické změny se zaměřením na jejich aktuální i budoucí vliv na podobu českých lesů, především pak na přírodě blízké způsoby lesního hospodaření. Ty jsou nedílnou součástí Českého standardu FSC a pomáhají české lesy adaptovat a posílit vůči nepříznivým důsledkům těchto probíhajících změn jako je sucho nebo kůrovcové kalamity.

Poslední kapitola představuje praktického průvodce certifikačním systémem FSC v České republice a je step-by-step rádcem pro majitele či správce městských lesů, kteří uvažují nad získáním certifikátu FSC a přírodě blízkým lesním hospodařením. Jejím cílem je ukázat fungování certifikačního systému FSC v praktické rovině a odpovědět na otázky, jak projít auditním procesem. Prostor je také věnován tzv. skupinové certifikaci, která efektivním způsobem snižuje administrativní a finanční náklady pro lesní vlastníky, a díky níž se mohou především malí lesní vlastníci spojit dohromady a vystupovat společně pod jedním certifikátem.

Nový lesnický manuál FSC ČR si lze stáhnout  zde.

Aktualizované vydání Českého standardu FSC (FSC‑STD‑CZE-03-01-2013) obsahuje nyní i soubor vysvětlivek k aktuálně platným pravidlům pro použití chemických přípravků v lese. Podle těchto pravidel se již nyní musí české FSC certifikované lesní podniky řídit na základě nově zavedené mezinárodní pesticidové politiky FSC.

„V důsledku kůrovcové kalamity stále častěji odpovídáme na dotazy lesníků ohledně používání pesticidů v FSC certifikovaných lesích. Doplněním aktuálně platného standardu chceme nejen certifikovaným lesníkům, ale i těm, kteří získání FSC certifikátu zatím pouze zvažují, dát základní informace k tomu, jaké možnosti poskytují pravidla FSC českým certifikovaným lesům v oblasti využívání pesticidů,“ vysvětlil důvody pro doplnění stávajícího textu Standardu ředitel FSC ČR Ing. Tomáš Duda.

Nová mezinárodní pesticidová politika FSC si klade za cíl podpořit nejlepší postupy při používání pesticidů v lese a snížit jejich celkový objem používání. Důraz je kladen především na omezení využití těch nejnebezpečnějších přípravků a co největší snížení rizik souvisejících s lidským zdravím a životním prostředím. Pesticidová politika FSC se řídí tzv. rizikovostí, jejímž hlavním kritériem je toxicita jednotlivých přípravků a způsob jejich použití. Některé způsoby aplikace představují větší riziko, což systém FSC zohledňuje (stejně tak hraje důležitou roli množství použité látky).

Aktualizovaný Český standard FSC je k dispozici zde.

Zaslání tištěných verzí si lze objednat na adrese info@czechfsc.cz.

Další informace o systému FSC najdete na: www.czechfsc.cz a www.poznejdrevo.cz.

Zdroj: http://www.czechfsc.cz/

Ilustrační foto: archiv VÚLHM