Dudci úspěšně hnízdili na jižní Moravě

Silně ohrožení dudci chocholatí obsadili čtyři budky břeclavských ochránců přírody a vyvedli v nich celkem 9 mláďat. Evropská populace dudků má mírně klesající tendenci a v České republice hnízdí podle odhadů jen 70-140 párů.

V letošním roce Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v rámci programu Ochrana biodiverzity podpořil projekt zaměřený na hnízdní podporu silně ohrožených dudků chocholatých. Projekt ve spolupráci ČSOP Břeclav a Lesního závodu Židlochovice je zaměřen na péči o 25 speciálních budek umístěných na lesních pozemcích LZ Židlochovice v katastrech obcí Novosedly, Nový Přerov, Sedlec u Mikulova a Hrabětice. Tuto kolekci budek na jaře rozšířila ještě dvojice hnízdních budek umístěná v lesních porostech v obci Dobré Pole.

Ochraně dudků chocholatých se pracovní tým v rámci ČSOP Břeclav cíleně věnuje pátým rokem. V terénu vybírá lokality, které odpovídají životním nárokům dudků – prosvětlené lesní pozemky, otevřená krajina s volně rostoucími dřevinami. Do těchto míst instaluje speciální hnízdní budky, které jsou na rozdíl od jiných budek umisťovány nezvykle nízko – do necelého jednoho metru nad zemí.

Foto: vlevo – samice dudka s mláďaty, vpravo – mladí dudci, archiv ČSOP Břeclav, 2024

Letos měly u dudků úspěch 4 budky, což je ve srovnání s předchozím rokem dvojnásobný počet. Podle stáří mláďat při kontrolách budek bylo odhadnuto, že první pár dudků zahájil hnízdění okolo 19. dubna, další dva na přelomu dubna a května a poslední okolo 15. května. Mezi daty začátku snůšky byl tedy přibližně měsíční odstup. Toto rozdílné načasování hnízdění mohlo být ovlivněno postupným návratem dudků ze svých zimovišť. Ta leží v tropické Africe jižně od rovníku, což je vzdušnou čarou úctyhodných 5 500 km.

Ačkoliv dudci snášejí obvykle 5–7 vajec, zdaleka ne všechna vylíhlá mláďata se v konkurenci se sourozenci prosadí a nakonec z hnízda úspěšně vylétnou. Tak tomu bylo i letos – dudci v budkách vychovali 2, 3 a 4 mláďata, ačkoliv měli snůšky 4–6 vajec.

Zásadní vliv na produkci potomstva má především množství a dostupnost velkého hmyzu, brouků a jejich larev a těch pravděpodobně nebylo ve správnou dobu dostatek. Potravu hledají převážně na zemi a setkat se s nimi můžeme na pastvinách, stepních lokalitách a stále častěji také v ekologicky šetrně obhospodařovaných vinicích.

Zajímavostí u dudků je, že mláďata při pocitu nebezpečí vystřikují na domnělého predátora ze svých žláz hnědavý páchnoucí sekret. Jak se ochránci při kontrolách budek sami přesvědčili, přesnost zásahů bývá překvapivě dobrá a sekretem pokropí vybraný objekt až na vzdálenost několika desítek centimetrů. Tento přirozený reflex odrazuje predátory proti vniknutí do hnízdní dutiny. Vzhledem k tomu, že dudci si pro hnízdění často vybírají dutiny nízko nad zemí nebo hnízdí např. přímo v dutinách pařezů, je tato obranná strategie velmi užitečná.

Kromě dudků chocholatých využívají instalované budky také další druhy živočichů. V letošním roce poskytly budky domov také 6 párům špačků obecných, 2 párům sýkor koňader a v jedné z nich se zabydlely divoké včely.

Výrobu budek a péči o ně podpořil v roce 2024 národní program Českého svazu ochránců přírody Ochrana biodiverzity (http://biodiverzita.csop.cz). Generálním partnerem tohoto programu jsou Lesy České republiky, s. p. Program je dále podporován Ministerstvem životního prostředí ČR, Ministerstvem zemědělství ČR, Nadačním fondem Veolia, Nadací Ivana Dejmala a společností Billa.

Zdroj: Český svaz ochránců přírody

Úvodní foto: dudek při krmení, archiv ČSOP Břeclav, 2024