Den jablek slavíme výsadbou jabloní

V pátek 21. října máme v kalendáři Den původních odrůd jablek. Den jablek se začal slavit ve Velké Británii v roce 1990. Tento den je nejen oslavou jablečných plodů, ale také vyzdvihnutím pestrosti starých a krajových odrůd, které se vytrácejí z našich zahrad, sadů, alejí a krajiny. Český svaz ochránců přírody den oslaví výsadbou jabloní.

Jabloně starých odrůd vysázíme do genofondového sadu na Chotobuzi. Ovocné sady na Chotobuzi, které jsou součástí Botanické zahrady v Průhonicích, vede Český svaz ochránců přírody jako genofondovou plochu starých odrůd. Historicky jde o část pomologického arboreta, které bylo na této lokalitě zakládáno od roku 1941.

Na volné pozice postupně dosazujeme odrůdy českých šlechtitelů. Mezi ně se zapsal i Josef Eduard Proche, od jehož narození uplyne letos v prosinci 200 let. Proche nám zanechal řadu zajímavých odrůd, které pravidelně vystavujeme na sezónních výstavách v Domě ochránců přírody v Praze. Seznámit se můžete s jeho odrůdami: Česká pochoutka, Daňkovo, Libernáč sloupenský, Oberdieckovo, Ideal, Malinové sloupenské a dalšími. Letos poslední výstava zimních jádrovin bude k vidění 1. – 3. prosince 2022 v Domě ochránců přírody v Praze.

Český svaz ochránců přírody se oživení starých odrůd systematicky věnuje od roku 1998. Pro veřejnost je k dispozici informační web www.stareodrudy.cz. Můžete si v něm vyhledat svou oblíbenou odrůdu v databázi starých odrůd nebo zamířit do některého z veřejně přístupných genofondových sadů. V genofondových plochách si předem vyberete, které odrůdy vás zajímají.

Sázení jabloní proběhne v rámci realizace projektu Podpora ohrožených druhů epifytických lišejníků v ovocných výsadbách, který je podpořen grantem z Norských fondů v programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu v oblasti podpory Zlepšování stavu životního prostředí v ekosystémech.

Zdroj: Český svaz ochránců přírody