Zvířata ve městech: I my chceme pít, vedra nás ničí!

Tropické počasí působí nejen na lidi, ale také na živočichy, které ve městech najdete ve vnitroblocích, zahrádkách, v parcích apod. Trpí nedostatkem vody! Apelujeme tedy na všechny příznivce, aby mysleli na své zvířecí spoluobyvatele a umožnili jim přístup k vodě. Ježci, zajíci, kosové, čmeláci, včely a další vám to zcela jistě vrátí zpět. Třeba tím, že budou požírat nepříjemný hmyz a to přece není zrovna málo!

Jestliže jste majitelem bazénku, jezírka nebo něčeho podobného, stačí jen umožnit ptákům přístup k vodě. A to úplně jednoduše za pomoci plovoucího prkna, aby se ptáci pohodlně napili a neutopili se. Domácí kutilové a nejen oni si určitě budou vědět rady!

Ale postačí i postavit mělkou misku s vodou na zem tak, aby se nepřevrhla a ptáci i třeba ježci a veverky tak měli jednoduchý přístup k vodě. Vodu v misce je třeba jedenkrát denně vyměňovat.

Pozor ale na jezírka a bazény s kolmými stěnami! Také dávejte pozor na konve nebo kbelíky! Nouze o vodu nutí ptáky pít i z těchto zdrojů a hrozí jim utopení.

Foto: mateřské kolonie netopýrů trpí v dutinách pod rozpálenými střechami; toto mládě se dostalo do záchranné stanice v Pavlově

Nejen nedostatek vody je příčinou stávajících problémů divokých zvířat. Denně přijímají záchranné stanice desítky ptáčat, která v důsledku rozžhavených hnízdních dutin předčasně opustila hnízdo.

Nejvíce asi trpí rorýsi v dutinách pod rozpálenými střechami domů. Když vedro nemohou vydržet, tlačí se u vletového otvoru a často vypadnou ven. Takových rorýsků záchranné stanice přijaly za poslední týden více než 50! A to jsou jen ti zranění. Stovky dalších mláďat pád z hnízda nepřežily.

Tuto informaci ČSOP zveřejnil 24. 7. 2022. Nyní je bohužel opět aktuální s tím, že vedra jsou větší, 50 malých rorýsů stanice přijaly nikoliv za uplynulý týden, ale za poslední dva dny a spolu s nimi desítky stejně postižených mláďat vlaštovek, jiřiček, vrabců, veverek a netopýrů…

Foto: šťastný den pro zachráněné rorýsy ze stanice DESOP – za okamžik budou na svobodě, autor B. Mášek

RORÝSI VOLAJÍ O POMOC: Prosím, zachraňte s námi jedno rorýsí mládě darem 1900 Kč na účet č. 33553322/0800 či rychlejší cestou: https://daruj.zvirevnouzi.cz/

Zasláním darovací SMS zprávy DMS ZVIREVNOUZI 190 na číslo 87 777 můžete podpořit částkou 190 Kč jeden den péče o malého rorýse. Více info k DMS je zde.

Pokud budou dárci hodně štědří, ze zbývajících peněz podpoříme nákupy inkubátorů pro úspěšnější péči o malá ptáčata.

Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa. Národní síť záchranných stanic v tomto roce kromě Ministerstva životního prostředí podpořilo i Ministerstvo zemědělství.

Zdroj: Český svaz ochránců přírody

Úvodní foto: mláďata veverek jsou ohrožena současnými vedry; archiv ZS Archa Liberec