Zákonem nařízený způsob předjíždění cyklistů na lesních cestách může vést k zákazu jejich vjezdu do lesů

Změna zákona o provozu na pozemních komunikacích, která vstoupí v platnost na začátku roku, přinese i povinnost předjíždět cyklisty ve vzdálenosti minimálně jeden metr na účelových komunikacích s maximální rychlostí do 30 km v hodině. Vlastníci lesů (SVOL) dlouhodobě usilují o revizi tohoto nesmyslného nařízení. Upozorňují zejména na fakt, že nestátní vlastníci lesů nechtějí pro veřejnost žádná omezení a zákazy, řadě z nich však jiné řešení nezbude.

„Podle nového zákona budeme muset na této cestě široké dva a půl metru jedním metrem předjíždět cyklistu. To je technicky nemožné,“ zlobí se předseda SVOL a ředitel Lesního družstva Přibyslav Ing. Jiří Svoboda.

„Jedná se o cesty v katastru, které vedou naším lesem. Za naše peníze jsme si je postavili a udržujeme je. Na vlastní komunikaci budeme mít problém se vyhýbat s někým, s kým se tam vyhnout prostě nemůžeme. My tu povinnost budeme mít a ten, kdo tam pojede na kole, už ne,“ hájí postoj nestátních vlastníků lesa Jiří Svoboda.

Pokud skutečně začne novela silničního zákona platit v přijaté podobě, nebude mít na vybranou a požádá silniční správní úřad, aby vydal souhlas s umístěním dopravní značky zákaz vjezdu cyklistů.

„Nic jiného nám nezbude. Děláme to neradi, ale jsme k tomu donuceni,“ podotkl v článku pro server idnes.cz, který si můžete přečíst v plném znění.

Nejde přitom o ojedinělý výstup v médiích, situace kolem této problematiky patří mezi aktuální komunikační priority SVOL. Podívejte se na reportáž ČT 24

Problematice se v článku věnoval také třeba Příbramský deník, který zvolil poměrně razantní titulek: „Válka o lesní cesty. Zakážeme vjezd kol do lesů, hrozí kvůli novele vlastníci.“

Jiří Svoboda k tomu říká: „Rozhodně nechceme žádnou válku a nikomu nehrozíme. Ze vzniklé situace nadšení nejsme, nikam se nechystáme dávat závory nebo zákazy s potěšením. K opatřením budou vlastníci donuceni legislativou, pokud nedojde k její změně.“

Názorný příklad, kdy lesní cesta měří na šířku 2,70 m, z jedné strany je skála a ze druhé příkrý sráz, popsal pro Český rozhlas Hradec Králové předseda Komory církevních lesů SVOL Ing. Petr Bláha. Reportáž naleznete ZDE.

Zdroj: Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů

Úvodní foto: cyklistka v lese, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_akz