Začíná hlasování o Strom roku 2021

Právě dnes, 21. června 2021, startuje hlasování o titul Strom roku 2021. Do finále jubilejního 20. ročníku ankety postoupilo dvanáct dřevin ze sedmi krajů. Vítězi hlasování se dostane odborného ošetření zdarma a postupu do celoevropského kola soutěže. Lidé mohou své favority podpořit online na stránkách www.stromroku.cz nebo pomocí DMSky, informovala Nadace Partnerství, která za soutěží stojí.

„Hlasování začíná prvním letním dnem a končí 12. září. Poslední týden hlasování bude již tradičně tajný. Vítěze vyhlásíme na den podzimní rovnodennosti 22. září v Brně,” upřesňuje koordinátorka Stromu roku Silvie Zeinerová Sanža. Celostátní anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství od roku 2002. Od té doby se do hlasování zapojilo více než 729 tisíc lidí a díky hlasování nadace vybrala téměř 2,8 milionu korun. Výtěžek byl použit na výsadbu a péči dalších stromů.

„U každého stromu jsem si představovala nejen jeho příběh, ale i to, jak jeho postup do finále ovlivní komunitu okolo něj,” svěřila se Mirka Soldánová z MAS Stolové Hory, ambasadorka loňské vítězky – Jabloně u Lidmanů. „Vzpomínala jsem na ten euforický pocit, kdy nám z Nadace Partnerství před rokem přišla zpráva, že ‚naše‘ jabloň je ve finále,“ dodala s tím, že mám radost, že je mezi dvanáctkou finalistů opět ovocný strom.

Foto: stará lípa v krajině, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_mbruska

Podle porotkyně Lucie Štefánkové z Nadace Tipsport, generálního partnera iniciativy „Sázíme budoucnost“ nebyl výběr finalistů vůbec lehký. „Osobně mě potěšila nominace Platanu javorolistého u hlavního vchodu do Kinského zahrady na Smíchově v Praze. Připomíná mi rané dětství mých dětí, kolem něj jsme pravidelně chodili na dětské hřiště. Zná ho každý, kdo v této lokalitě bydlí,” uvedla.

Zdroj: https://ekolist.cz/

Úvodní foto: buk lesní červený, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_andrewroland