Záchranné stanice na hranici kapacity: Pomůže veřejnost zachránit zvířata v nouzi?

Počty pacientů v záchranných stanicích rok od roku nezadržitelně stoupají. Na konci listopadu stanice přijaly 39 869 zraněných volně žijících zvířat. Už teď je to téměř o sedm tisíc více než za celý loňský rok. Finančních prostředků nutných pro kvalitní pomoc zvířatům v nouzi se v důsledku obrovského počtu zvířecích pacientů nedostává. Zachrání to Ježíšek pro zvířata?
„Nárůst počtu zvířat přijatých do našich záchranných stanic je v letošním roce ohromný. Částečně za to mohou i povodně, kdy jsme se museli postarat o stovky vysílených a promoklých zvířat. Náklady spojené s péčí o živočichy, pohonné hmoty pro přepravu zvířat, energie pro provoz stanic, krmení a léky nezbytné pro uzdravení a rehabilitaci zvířat nezadržitelně stoupají,“ uvedla Marta Kroča Bryndová, předsedkyně Národní sítě záchranných stanice, a dodala: „Vánoční sbírka Ježíšek pro zvířata jej již dva roky významným zdrojem pro efektivní fungování záchranných stanic. Od ní se odvíjí, zda budeme moci pomáhat i na počátku roku 2025.“
Foto: během povodní v září 2024 přijaly záchranné stanice více než 3000 vyčerpaných jiřiček a vlaštovek; do přírody se jich podařilo vrátit minimum; tato vlaštovka je z Huslíku
Do záchranných stanic se nejčastěji dostávají opuštěná nesamostatná nebo zbytečně odebraná mláďata. Ta tvoří celých 33 % přijímaných jedinců. Dalšími častými pacienty jsou zvířata sražená dopravními prostředky (15 %) nebo ta, která narazila na překážku či do skleněné plochy (13 %).
Důvodů, proč zvířata potřebují pomoc záchranných stanic je celá řada. Ubližují jim překážky vzniklé lidskou činností. Kromě dopravy to jsou také sloupy vysokého napětí, nejrůznější nezabezpečené objekty a stavby, ochranné sítě na budovách nebo dokonce naši domácí mazlíčci, kteří se nám na okamžik ztratí z dohledu.
Zvířat v záchranných stanicích přibývá i z jiného důvodu. Tím je větší informovanost a všímavost veřejnosti. Díky osvětě, kterou Národní síť záchranných stanic šíří, jsou lidé ke svému okolí a volně žijícím zvířatům všímavější a povědomí o záchranných stanicích se mezi nimi zvyšuje.
Zvířecí záchranáři vrací zpět do přírody více než polovinu zvířat (55–60 %). To je hlavním cílem činností všech stanic. Znamená to však odbornou péči 24 hodin 7 dní v týdnu. Záchranné stanice ale začínají praskat ve švech a finanční prostředky se tenčí. Pomoc pro ně je teď opravdu důležitá! Staňte se Ježíškem pro zvířata, pište příběhy s novými začátky.
Foto: vypuštění uzdravených zvířat zpět do přírody patří k těm příjemnějším aktivitám zachránců zvířat; vypouštění poštolek obecných v záchranné stanici v Rokycanech
Více informací o záchranných stanicích najde veřejnost na webových stránkách Ježíšek pro zvířata www.jezisekprozvirata.cz a Zvíře v nouzi www.zvirevnouzi.cz.
Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa. S financováním pomáhají i dotace Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství, krajů a obcí, ale nejdůležitější část potřebných financí na péči pro zvířata stále přichází od soukromých dárců.
Úvodní foto: severská sova kalous pustovka se stále více objevuje v České republice a stále častě i v záchranných stanicích; tato je ze stanice Falco v Ústeckém kraji
Zdroj: Český svaz ochránců přírody