Za měsíc startují Dny pro Stromy svobody

Počitadlo projektu Stromy svobody 1918-2018 organizované Nadací Partnerství se zastavilo na čísle tři tisíce. Právě tolik stromů vysazených v posledních stech letech v rámci osmičkových roků a dalších jubileí se podařilo zmapovat díky zapojení stovek místních komunit z České republiky. Necelá třetina stromů pochází ze Slovenska. Stovky nových se k nim mají přidat letošní podzim. Nadace Partnerství totiž plánuje na tradici jubilejních stromů navázat celorepublikovou hromadnou výsadbou.

„Přesně za měsíc startují tak zvané Dny pro Stromy svobody, které poběží od 20. do 28. října. V rámci nich i během celého podzimu vysází obce, školy, firmy, spolky i jednotlivci stovky nových Stromů svobody, aktuálně jich evidujeme již přes sedm set. Chceme aby každý, kdo plánuje spojit oslavy výročí s výsadbou stromů, tuto akci zaregistroval na www.stromysvobody.cz,“ prozradil Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.

K oslavám se hromadně připojují také spolky a organizace, které jsou historicky s tradicí Stromů svobody pevně spjaty a staly se tak přirozenými partnery kampaně. „Stoleté výročí Československa se bude slavit výsadbami Sokolských lip. Také Orel vysází stromy na významných místech spjatých s jeho činností, jako je Svatý Hostýn nebo v Babicích svázaných s knězem Václavem Drbolou, obětí politických procesů 50. let. Desítky akcí zorganizují nebo podpoří Sdružení dobrovolných hasičů v rámci každoroční ankety Dobrovolný hasič roku. Hromadnou výsadbu symbolické stovky stromů plánuje i Československá obec legionářská,“ vypočítává koordinátorka kampaně Zuzana Šeptunová.

Sázení významných stromů rezonuje také mezi firmami. „Náš partner Asociace malých a středních podniků vybízí své členy, aby rovněž zorganizovali své podnikové výsadby. Sázet bude například Rodinná firma roku 2014 LIKO-S ze Slavkova u Brna. Řada firemních partnerů jako Arboeko, Nano Energies, GSL, Českomoravský cement nebo Premiato podpořili kampaň darováním stromů,“ líčí Miroslav Kundrata. Mezi hlavní organizátory slavností pak tradičně patří obce a školy.

Individuální výsadby doplní také dvě hromadné, za kterými stojí generální partner kampaně Lesy ČR spolu s Lesy Slovenskej republiky. 17. října proběhne u příležitosti lesnické konference pořádané slovenským státním podnikem sázení Jubilejního háje v Čiernom Balogu. Hned týden na to 26. října dají semenáčky základ novému Jubilejnímu háji v Lesnickém a mysliveckém muzeu na Buchlově. „Obě akce navazují tradici lesnických výsadeb pamětních hájů, která se datuje od roku 1928. Takových hájů a hájků se nám podařilo v Česku objevit čtrnáct, na Slovensku je jich pak ke třiceti,“ vysvětluje Zuzana Šeptunová.

Nadace Partnerství pak plánuje udělat pomyslnou tečku za kampaní na výročí 17. listopadu. „Společně se spolutvůrcem kampaně společností Arboeko a obcí Mnetěš chceme v symbolické lokalitě pod horou Říp vysázet se všemi našimi partnery novou Alej svobody,“ prozradil Kundrata.

Podle TZ Nadace Partnerství, red.

Foto: Nadace Partnerství