Tag Archives: oslavy 100 let republiky

Čeští a slovenští lesníci vyzvali veřejnost k podpoře

Slovenští a čeští lesníci si 16. a 17. října na Sliači a v Černém Balogu připomněli 100. výročí vzniku Československa. Na mezinárodní konferenci věnované lesnictví v době společného státu i v současnosti společně vysadili lipový jubilejní háj a odhalili pamětní kámen s letopočty i symboly obou států. Podepsali také společné prohlášení.

Za měsíc startují Dny pro Stromy svobody

Počitadlo projektu Stromy svobody 1918-2018 organizované Nadací Partnerství se zastavilo na čísle tři tisíce. Právě tolik stromů vysazených v posledních stech letech v rámci osmičkových roků a dalších jubileí se podařilo zmapovat díky zapojení stovek místních komunit z České republiky. Necelá třetina stromů pochází ze Slovenska. Stovky nových se k nim mají přidat letošní podzim. Nadace Partnerství totiž plánuje na tradici jubilejních stromů navázat celorepublikovou hromadnou výsadbou.

Z harrachovské modřínové desítky se stane stovka

Při příležitosti 100. výročí založení státu Správa Krkonošského národního parku a město Harrachov doplní původní číslici "10" ještě o jednu "0". Harrachovská desítka je historická zajímavost. V roce 1929 byla na Bílém kopci nad Harrachovem vysázena modřínová číslice "10". Měla připomenout desáté výročí vyhlášení republiky. K vytvoření číslice 100, na počest letošního výročí založení státu, je zapotřebí provést těžební zásah v hranicích budoucí číslice "0" a poté vytvořit podsadbu modřínem opadavým v počtu 3 000 kusů na hektar.