Výzkum klíšťat pomůže v boji proti přenosným nemocem i léčbě astmatu
Vědci z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR zkoumají přenos nemocí přenášených klišťaty i možnosti jak nákaze zabránit. Říkají „Pracujeme na vývoji vakcín proti klíšťatům a máme úspěchy. Klíště saje krev, a protože hemoglobin obsahuje železo, využili jsme jako základ bílkovinu, která se podílí na jeho přenosu. Zjistilo se, že když gen, který protein kóduje, vypneme genetickou manipulací, dojde k tomu, že klíšťata špatně sají nebo dokonce umírají. Momentálně vakcínu ve spolupráci se zahraničními kolegy zkoušíme na kravách,“ popisuje výzkum Jan Kopecký, který se výzkumem klíšťat zabývá. Zatímco vakcínu proti virové klíšťové encefalitidy běžně koupíte v lékárně, na borreliózu vakcína stále chybí. Lymeská borrelióza je způsobována bakteriemi, při léčbě nemocných lze tedy naštěstí použít antibiotika. Proč je tedy vynález očkování proti borrelióze takový problém? V Evropě se vyskytují nejméně tři druhy borrelií, které jsou nebezpečné pro člověka. Vakcína by tedy musela fungovat proti všem.
Očkovaných proti virové klíšťové encefalitide je u nás stále málo. Zatímco promoření klíšťat borreliózou je poměrně rovnoměrně rozložené, klíšťová encefalitida je nákazou ohniskovou. To znamená, že se vyskytuje na poměrně malé oblasti například v lese nebo na louce, kde virus obíhá mezi hostiteli, jako jsou hlodavci a lesní zvěř. Vůbec největší promořenost je v jižních Čechách, odkud pochází celá čtvrtina případů v republice. Specialitou Jana Kopeckého je však studium slin klíšťat. „Během sání klíště vypouští látky, které brání srážení krve. To bymutotiž jinak rychle v sání zabránilo. Některé složky slin zase potlačují imunitu hostitele, což pak usnadní i přenos nemocí a množení borrelií,“ říká Kopecký.
Molekuly, které vědci ve slinách objevili, však mohou sloužit i ke zcela jiným účelům, než je vývoj vakcín. Přišlo se totiž na to, že jedna složka by mohla pomoci při léčbě astmatu. „A není to první případ. Molekuly z klíšťat mohou tedy do budoucna i pomáhat člověku,“ dodává Jan Kopecký.
Zdroj: Opavský a Hlučínský deník, 8. března 2011, autor: M. Koubová