VLS věnovaly dětem nový webový portál

jezekV den nástupu dětí do školních lavic spustil státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS) nový interaktivní portál o lese, lesnictví, jeho obyvatelích i všem, co se dá v přírodě zažít a dělat. Projekt „VLS dětem,“ který bude motivovat děti, aby trávily více času mezi stromy, je zaměřen nejen na ty nejmenší, ale také na rodiče a pedagogy.

„Hlavní vzkaz dětem je jasný: Zvedni se od počítače a jdi do lesa. Soutěže, úkoly, kvízy i další prvky prezentace jsou postaveny tak, aby děti k návštěvě přírody motivovaly. Možná trochu paradoxně tak využíváme informační technologie k tomu, abychom mladou generaci odvedli z kyberprostoru do reálné přírody. Rodičům a učitelům pak chceme pomoci a poradit, jak s dětmi v lese trávit čas,“ okomentoval nový projekt ředitel VLS Josef Vojáček.

Děti na webu naleznou nejen řadu her a kvízů, ale také soutěže o věcné ceny. Tou první, která se rozběhne 1. září, je soutěž o nejhezčí fotografii podzimní mlhy v lese. K tomu se dozvědí se, co se v lese smí a co ne, či jak se zachovat v určitých situacích. Zjistí také, co se v lese děje v jednotlivých ročních obdobích, co dělají v ten čas zvířátka, ale také co mohou v lese zažít.

Rodiče se pak na portálu mohou inspirovat pro výlet se svými potomky do přírody. Najdou zde informace o lesních lokalitách VLS, ale třeba také nápady na hry, které si s dětmi mezi stromy mohou zahrát.

Pedagogům pak jsou určeny výukové materiály zdarma ke stažení, jako jsou brevíře rostlin, bylin a stromů v české přírodě. Na webu navíc najdou také nabídku akcí, které organizují pro školní a další kolektivy lesní pedagogové VLS i s kontakty podle regionů.

Podle průzkumů v posledních letech dramaticky klesá počet dětí, které tráví volný čas v přírodě. Zatímco v předchozí generaci si pravidelně v lese hrálo 40 procent dětí, v té současné je to asi jen desetina. Podle odborníků se tento trend negativně podepisuje na zdravotním a psychickém stavu současné generace – je více nemocná, vlivem nedostatku denního světla roste počet dětí s brýlemi, jsou stresované a nepřipravené na životní zvraty.

„Stránky budou propojeny se sociálními sítěmi, outdoorové aktivity bude možné plnit díky navazující mobilní aplikaci. Portál bude pravidelně aktualizován a vše na něm bude mít nekomerční charakter. Stejně jako naši nabídku lesní pedagogiky jej jako státní podnik chápeme jako službu veřejnosti,“ dodal vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.

Web najdete na http://deti.vls.cz.

Zdroj: http://www.vls.cz/