Vánoční stromky z Ralska opět zamíří do dětských domovů na Liberecku

Lesníci Vojenských lesů a statků (VLS) v Ralsku chodí v těchto dnech po lesích a vybírají stromky, které udělají za několik týdnů radost dětem v dětských domovech. V příštím týdnu si pro ně přijdou lesní dělníci s motorovou pilou, stromky se pak shromáždí a VLS je v posledním listopadovém týdnu rozvezou do dětských domovů na Liberecku.

„Jde o borovičky, které jsou typickou dřevinou Ralska. Vybíráme nejhezčí stromky z těch, které bychom vytěžili v rámci výchovných zásahů v porostech. Možná nejsou tak tvarově dokonalé jako vánoční stromky pěstované na specializovaných plantážích ve Skandinávii, kterým dává veřejnost často v posledních letech přednost. Ale pro mne osobně je tohle skutečnější, opravdovější vánoční stromeček – ten, který rostl v naší přírodě,“ říká Roman Vohradský, ředitel divize VLS v Mimoni, která v Ralsku hospodaří.
Stromky z Ralska zamíří celkem do sedmi dětských domovů v Libereckém kraji – do Dubé-Deštné, České Lípy, Dětského centra Sluníčko v Liberci, do Hamru na Jezeře, Semil a Frýdlantu, DD, ale také do Krompachu. Do každého z nich Vojenské lesy posílají jeden velký stromeček do společných prostor a pak menší borovičku pro každou „rodinku.“
„Je to tradice, kterou v Ralsku držíme už déle než deset let. Stromky dětem dodáme i rozvezeme zdarma tak, aby je měly před nedělí 2. prosince, kdy začíná advent,“ dodal ředitel Vohradský.

Zdroj: http://www.vls.cz

Panoramatické foto Ralska: 123 RF, https://cz.123rf.com/profile_myslitel