Vánoční stromek živý nebo umělý?
Někteří lidé si kupují vánoční stromky umělé, protože si myslí, že tím chrání přírodu. Ale pozor, je tomu přesně naopak! Vánoční stromky z umělých hmot škodí přírodě hned dvakrát. Poprvé, když se vyrábějí, protože k tomu je zapotřebí určitého množství energie a navíc se při zpracování plastů uvolňují do ovzduší škodlivé látky. Podruhé pak při likvidaci, a to prakticky z totožných důvodů.
Naopak živé vánoční stromky jsou přírodní produkt, který během růstu prospívá životnímu prostředí přinejmenším produkcí kyslíku a při likvidaci poslouží buď jako neškodný zdroj energie, nebo se vrátí do přírodního koloběhu ve formě štěpky* .
Asi nikoho nepřekvapí, že vzhledem k vysoké jednorázové poptávce a požadavku na dokonalý tvar, existují speciální plantáže na pěstování vánočních stromků. V rámci prořezávky v lese se totiž vyřezávají spíše nedobře rostlé stromy. Celý proces vypěstování vánočního stromku trvá asi 10 let a během pěstování je potřeba se o stromky starat – likvidovat plevel, tvarovat, ošetřovat proti škůdcům a hnojit.
* štěpka – vzniká nadrcením dřevní hmoty (větve, kmínek, kůra, jehličí) na malé části
Ilustrační foto plantáže vánočních stromků: 123 RF, autorské právo: https://cz.123rf.com/profile_mariuszszczygiel