V bezzásahové části Boubína Lesy ČR nikdy nekácely a kácet nebudou

Kůrovec už několik let likviduje centrální část jihočeské národní přírodní rezervace Boubínský prales. Lesy České republiky Boubín spravují a v jádru rezervace netěží ani těžit neplánují. Respektují zákony a bezzásahový režim. Kůrovec se ale šíří do okolních lesů, ve kterých se už zasahovat může a opět ze zákona musí! Současně ale Správa národního parku CHKO Šumava svým letošním rozhodnutím veškeré lesnické zásahy zásadně omezila.

Největší problémy s kůrovcem jsou nyní v zóně lesů národní přírodní rezervace v těsné blízkosti bezzásahové oblasti. V ostatních porostech, které navazují na boubínskou rezervaci, a kde lesníci běžně hospodaří, se díky jejich včasným zásahům objem letošního vytěženého kůrovcového dřeva výrazně snížil, a to víc než o 70 % oproti očekávanému objemu. Vytěžilo se zatím 73,5 tisíc m3 kůrovcového dřeva. V jádru rezervace se netěží a nebude s tím, že porosty jsou tam, pokud jde o kůrovce, v kalamitním stavu.

„Kůrovec, který se namnoží v bezzásahové zóně, se nikam neztratí a logicky napadne stromy v okolí. Matematika je v tomto případě neúprosná. Kůrovec se šíří exponenciálně. Z jednoho stromu je napadeno deset dalších. Chceme být připravení a případně zasáhnout, ale nejde o masivní těžbu ani o vytváření holých ploch či ekonomický zisk, ale o obranu lesa před rozšířením kůrovce v dalších lesích. V bezzásahové zóně jsme nikdy nekáceli a kácet nebudeme, ani jsme o to nežádali,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Médiím jsou podsouvány nepravdivé, mylné a zkreslené informace o záměru podniku kácet v bezzásahovém nejcennějším jádru pralesa, většinou lidmi, kteří nemají za žádné lesy odpovědnost. Lesníci z celé země se po několikaletých zkušenostech s kůrovcovou kalamitou shodují na jediném: Kalamita se dá zastavit nebo zpomalit jen včasným nalezením kůrovcových stromů, jejich těžbou a asanací. Nezasahovat znamená obětovat les, ve kterém se časem vytvoří obrovské plochy s odumřelými stromy a rozpadlými porosty a kůrovec se bude stále exponenciální řadou šířit dál, až postihne celý lesní ekosystém! Správci CHKO nicméně podmínky zásahů ještě zpřísnili a Lesy ČR samozřejmě podle jejich letošního rozhodnutí postupují. To se potvrzuje i při terénních kontrolách Správy, která neshledala žádné pochybení.

„Napadení smrků kůrovcem v okolí jádra boubínské rezervace zatím není v kalamitním rozsahu, ale důležité je se na takovou variantu připravit. Lesníci z Lesů České republiky chtějí kůrovce zastavit s ohledem na přírodu i zákony. Jejich zodpovědný přístup musím jen ocenit,“ okomentoval situaci ministr zemědělství Miroslav Toman.

Budoucnost boubínských lesů řeší i tamější veřejnost a názory se různí. Vedle odpůrců kácení například letos v srpnu předali demonstranti z několika spolků řediteli šumavského národního parku výzvu, ve které poukazovali na striktní podmínky správců parku a žádali více zásahů proti kůrovci.

Zdroj: https://lesycr.cz/

Ilustrační foto: Šumava, archiv VÚLHM